Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Biden: Rusya’ya Karşı Küresel Tepkiye Öncülük Edeceğiz

Ukrayna’ya destek konusunda önde gelen ABD Başkanı Joe Biden, işgalin küresel bir kriz olduğunu belirterek dikkat çekici açıklamalarda bulundu.
Biden: Rusya’ya Karşı Küresel Tepkiye Öncülük Edeceğiz
Son Güncelleme: 
Yorum

İlk Asya turuna çıkan ABD Başkanı Joe Biden, Asyalı müttefikleriyle görüşmelerini sürdürüyor. Dün ülkesinin ekonomik profilini artırmak ve Çin’e karşı elini güçlendirmek için Hint-Pasifik Ekonomik Çerçevesi’ni (IPEF) duyuran Biden, bugün Ukrayna’ya ilişkin açıklamalarıyla gündemde.

Bu hafta Ukrayna’ya yönelik 40 milyar dolarlık yardım paketi için imza atan Biden, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin küresel bir sorun olduğunu söyledi. Tokyo’daki Hint-Pasifik liderlerinin Quad toplantısının açılışında konuşan Biden, büyüyen gıda krizi konusunda uyarırken Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i bir kez daha eleştirdi.

“Putin bir kültürü silmeye çalışıyor” diyen Biden, şöyle devam etti:

“Bu sadece bir Avrupa meselesi değil, küresel bir mesele. Rusya’nın Ukrayna’nın tahıllarını ihraç etmesini engellemesiyle küresel gıda krizi daha da kötüleşebilir.”

Aynı zamanda Biden, Hint-Pasifik için ABD’nin bölgede güçlü, istikrarlı ve kalıcı bir ortak olacağını şu sözlerle vurguladı:

“Biz Hint-Pasifik güçleriyiz. Rusya savaşa devam ettiği sürece ortak olacağız ve küresel bir tepkiye öncülük edeceğiz. Sahip olduğumuz ortak değerler ve vizyon için bir arada kalıyoruz.”

Biden, Putin’in bir kültürü yok etmeye çalıştığını söylerken onun askeri hedefleri değil, okulları, doğa tarihi müzelerini ve kültürleri hedeflediğini belirtti. Rusya bu savaşa devam ettiği sürece ortak olacaklarının ve küresel bir tepkiye öncülük edeceklerinin altını çizdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu