Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Asyalı Ortaklarla Dev Ekonomik Anlaşmayı Duyurdu!

ABD, ekonomik profilini artırmak ve Çin’e karşı elini güçlendirmek için Asyalı ortaklarla dev anlaşmayı duyurdu. İşte detaylar;
ABD Asyalı Ortaklarla Dev Ekonomik Anlaşmayı Duyurdu!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Başkan olarak ilk Asya turuna çıkan Biden, ülkenin ekonomik profilini yükseltmek ve Asya’da Çin’e karşı başka bir denge oluşturmak için Hint-Pasifik Ekonomik Çerçevesi’ni (IPEF) duyurdu.

Bugün Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre Biden’ın duyurduğu çerçeve, Avustralya, Japonya ve Güney Kore dahil Asyalı ortakları kapsıyor. Biden, ABD’nin ekonomik liderliğini Hint-Pasifik bölgesinde genişletmeye yardımcı olmak için tasarlanmış geniş planın faydalarını vurguladı.

IPEF’in ABD ve Hint-Pasifik bölgesindeki aileler, işçiler ve işletmeler için daha güçlü, daha adil ve daha dayanıklı bir ekonomi yaratacağı söylendi.

Başkan Biden’ın IPEF’i Avustralya, Brunei, Hindistan, Endonezya, Japonya, Kore Cumhuriyeti, Malezya, Yeni Zelanda, Filipinler, Singapur, Tayland ve Vietnam ile başlattığı belirtilirken birlikte dünya ekonomisinin yüzde 40’ını temsil ettikleri aktarıldı.

Açıklamada enflasyonla mücadele de şu ifadelerle vurgulandı:

“Başkanın dediği gibi, enflasyonla mücadele en önemli ekonomik önceliktir ve bu çerçeve, tedarik zincirlerimizi uzun vadede daha esnek hale getirerek maliyetleri düşürmeye yardımcı olacak ve tüketiciler için daha yüksek fiyatlara yol açan maliyetli aksamalara karşı bizi koruyacaktır.”

GCM Yatırım Banner

Bölgedeki ABD doğrudan yabancı yatırımının 2020’de toplam 969 milyar doları aştı ve son on yılda neredeyse iki katına çıktığı bilgisi verildi.

ABD’nin bölgesel büyümeye yardımcı olarak bölgeye hizmet veren lider ihracatçı olduğu belirtildi. Dünya nüfusunun yüzde 60’ına sahip olan Hint-Pasifik’in önümüzdeki 30 yıl içinde küresel büyümeye en büyük katkıyı yapacağı tahmin edildi.

Bu arada IPEF’in detayları açıklanmadan önce görüş bildiren analist Yuki Tatsumi, ABD’nin eski başkanlar Donald Trump ve Barack Obama’nın yönetimleri altında Çin’e yaklaşımını keskinleştirdiğini söyledi.

Dolayısıyla Washington’dan ne tür yeni politika girişimleri gelirse gelsin, ABD ile Çin arasındaki stratejik rekabetin yoğunlaşacağını dile getirdi. Yeni çerçevenin bu eğilimi hızlandırmaktan başka bir şey yapmayacağını sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.