Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Biden, Kripto için Standart Getiren Yasa Tasarısını Veto Etti

ABD Başkanı Joe Biden, kripto paraları saklayan firmalar için muhasebe standartlarını belirleyen, SAB 121'i bozan bir yasa tasarısını veto etti. Ayrıntılar geliyor...
Biden, Kripto için Standart Getiren Yasa Tasarısını Veto Etti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Başkanı Joe Biden, kripto paraları saklayan firmalar için muhasebe standartlarını belirleyen tartışmalı Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) bültenini geçersiz kılmaya yönelik bir yasa tasarısını veto etti.

Başkan Biden, Beyaz Saray’ın internet sitesinde yayınlanan ABD Temsilciler Meclisi’ne hitaben yazdığı mektupta, “Yönetimim, tüketicilerin ve yatırımcıların refahını tehlikeye atacak tedbirleri desteklemeyecektir. Kripto varlıkların potansiyel faydalarından ve fırsatlarından yararlanmak için tüketicileri ve yatırımcıları koruyan uygun güvenlik önlemleri gereklidir.” ifadelerini kullandı.

Bu ayın başlarında Meclis ve Senato, SEC’in SAB 121 olarak bilinen personel muhasebesi bültenini yürürlükten kaldırma yönünde oy kullandı. Meclis, 228’e karşı 182 oyla tedbiri kabul etmişti. Bir hafta sonra Senato, 60’a 38 oyla benzer bir karar aldı ve Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer (D-NY) dahil olmak üzere birçok Demokrat tedbirin lehine oy kullandı.

Başkan Biden, geçen ay Beyaz Saray tarafından yayınlanan bir “yönetim politikası beyanında” bu tedbiri veto edeceğini açıklamıştı. Beyaz Saray, “SEC’in kripto varlıklar için kapsamlı ve etkili bir mali düzenleyici çerçeve sağlama becerisini sınırlamanın, önemli mali istikrarsızlık ve piyasa belirsizliğine yol açacağını” belirtti.

Bülten, kripto endüstrisindeki bankaların dijital varlıkları korumasını engelleyebileceği yönündeki endişeler nedeniyle geçtiğimiz yıl tartışmalara yol açmıştı. Düzenleme, kripto paraları saklayan firmaların, müşteri kripto varlıklarını bilançolarına yükümlülük olarak kaydetmelerini gerektiriyor. Vetoyu aşmak için Kongre’nin her iki kanadında da üçte iki çoğunluğun sağlanması gerekiyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.