Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BETAM’a Göre Satılık Konut Metrekare Fiyatı Yüzde 200 Arttı

BETAM'ın hazırladığı aylık rapora göre Ağustos'ta konut talebinde artış olsa da genele yayıldığında, durgunluk emaresi verdiği belirtildi.
BETAM’a Göre Satılık Konut Metrekare Fiyatı Yüzde 200 Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM), konut sektöründeki gelişmeleri gösteren bir rapor yayımladı. Salı günü paylaşılan Sahibindex Satılık Konut Piyasası Görünümü Eylül raporuna göre konut fiyatlarında ve talepte artış gerçekleşti.

Ağustos ayında ülke genelinde satılık ilanında yer alan ortalama bir konutun, metrekare fiyatı yüzde 198,7 artışla 13.091 TL’ye yükseldi. Satılık konutların ilanında, metrekare cari fiyatlarında en fazla artış İstanbul’da gerçekleşti.

İstanbul’da yüzde 238,8’lik artışın gerçekleştiği dönemde, Ankara’da yüzde 203,3 ve İzmir’de yüzde 180,4 oranında bir yükseliş kaydedildi.

Fiyat bazında bakıldığında İstanbul’da metrekareye ortalama olarak 19.802 TL gibi bir fiyat biçildi. Ankara 8.848 TL ile İstanbul’un yarısından bile daha az olurken, İzmir’de ortalama satılık konut metrekare fiyatı 14.583 TL açıklandı.

Söz konusu illerde fiyatlar yükselmesine rağmen İstanbul’da yıllık artış oranının, Temmuz ayına kıyasla 2,1 puan gevşediğine dikkat çekildi. Bunun 2017 yılının Eylül ayından bu yana en büyük düşüş oranı olduğu belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Türkiye Genelinde Konut Talebi Yüzde 2,3 Arttı

Türkiye Genelinde Konut Talebi Yüzde 2,3 Arttı
Kaynak: BETAM

Konut talep endeksi iki ay üst üste geriledikten sonra, Ağustos’ta yüzde 2,3 gibi ılımlı bir artış gösterdi. Diğer yandan talebin Mayıs ayına göre düşük olmasının, sektörde durgunluğun başlaması olarak yorumlandığı belirtildi.

“Konut piyasasındaki arz-talep dengesinin bir göstergesi olarak izlediğimiz satılan konutların satılık ilan sayısına oranı, önceki aya göre hem ülke genelinde hem de üç büyük ilde yükselmiştir.” denilen raporda kapatılan ilan yaşına da yer verildi.

Satılık konut ilanlarının ne kadar süre yayında kaldıklarını gösteren kapatılan ilan yaşı, bir önceki aya göre ülke genelinde 37,6 gün olarak ölçüldü.

Geçtiğimiz ay ortalama satılık konutun metrekare fiyatı lüks konutlarda 34.205 TL’ye, ucuz konutlarda ise 6.601 TL’ye çıktı.

Merkez Bankası Verilerine Göre Yıllık Artış Yüzde 160

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın sektöre dair son yayımladığı rapor Haziran verilerini içeriyor.

Konut fiyat endeksi Haziran’da, bir önceki aya göre yüzde 9, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 160,6 oranında arttı.

Metrekareye düşen birim fiyat Türkiye genelinde 13.014 lira, İstanbul’da 21.328, Ankara’da 9.155 ve İzmir’de 14.932 lira olarak belirlendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.