Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BETAM 2023’ün 2. Çeyrek Büyüme Beklentilerini Paylaştı

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi, bu hafta açıklanacak 2023 2. çeyrek GSYH verilerine yönelik tahminlerini açıkladı.
BETAM 2023’ün 2. Çeyrek Büyüme Beklentilerini Paylaştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Göz bu hafta TÜİK tarafından açıklanacak 2023 yılı 2. çeyrek gayri safi yurt içi hasıla GSYH verilerine çevrilmişler tahminler gelmeye devam ediyor. Bugün AA Finans konuya yönelik anket sonuçlarını açıklamasından sonra bir rapor paylaşımı da Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nden (BETAM) geldi.

BETAM, hesaplamanın kesinleşen Mayıs, Haziran ve kısmen açıklanan Temmuz ayı GSYH öncü göstergeleri ile yapıldığını bildirdi.

Araştırma merkezi hesaplamalar kapsamında Türkiye ekonomisinin 2023 yılının ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4,5 oranında büyümesini beklediklerini belirtti.

Raporda mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış verilerle yapılan hesaplamalarda GSYH’nin yüzde 1,7 artacağı öngörüldü.

Bunun yanında yılın ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla tüketim malları ithalatında yüzde 8,8 ve kamu tüketim harcamalarında yüzde 7,8 artış beklendiği kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Konut kredilerinde ise yaklaşık yüzde 3,5’lik yükselme beklendiği bildirildi.

BETAM, Özel Tüketim Vergisi’nde (ÖTV) yüzde 35,9, kamu tüketim harcamalarında ise yüzde 47,4 artış beklediklerini kaydetti.

Ayrıca araştırma merkezi, ithal yatırım mallarında ve altın dışı ithalatta artış beklediklerini aktardı.

Raporda imalat sanayi üretim endeksinde yüzde 2,5, hizmet sektörüne yüzde 0,7’lik artış beklendiği kaydedildi.

Gelecek on iki ay yatırım beklentilerinde ise yüzde 5,4’lük azalış beklendiği aktarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.