Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Besa Holding’den Faiz Değerlendirmesi: Konut ve Arsa Vurgusu

Besa Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Efe Bezci, TCMB'nin son faiz artışı sonrası açıklamalarda bulundu. Detaylar şöyle...
Besa Holding’den Faiz Değerlendirmesi: Konut ve Arsa Vurgusu
HABER GİRİŞ

Besa Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Efe Bezci, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) son faiz kararını değerlendirdi. Bezci, son faiz artışı konut satışlarını kısmen yavaşlatacak, ancak arazilerde değer artışı sağlayacağını belirtti.

TCMB bu haftaki toplantısında piyasa beklentisinin üzerinde bir adım attı ve 500 baz puanlık faiz artırımı gerçekleştirdi. Bu karar sonrası politika faizi yüzde 40 seviyesine çıkarıldı.

Bezci konuyla ilgili açıklamasında, şu an inşaat sektöründe geçiş süreci yaşandığını, ancak gayrimenkule ihtiyacın hiçbir zaman sonlanmayacağı için sektörün gelecek birkaç yıl içinde yepyeni bir atılım içine gireceğini ifade etti.

İnşaat sektöründe yaşanan durağanlığın hem tüketici hem de üreticiyi olumsuz etkilediğine dikkat çeken Bezci, ‘Sektörün şu an içine girdiği duraklama dönemi aslında bir geçiş süreci. Yeni fikirler, çok daha kaliteli yapılar, yatay mimari ve şehir içinde müstakil şehir yapıları, en önemlisi reel anlamda kentsel dönüşüm ile yeni bir atılım dönemi başlayacak.’ açıklamasında bulundu.

Bezci, şu an kredi sorunları nedeniyle konut alımı kadar konut yapımının da zor olduğunu, ham madde ve işçilik maliyetlerindeki artışın olumsuz etki yarattığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Son faiz artışının konut satışlarını kısmen yavaşlatacak olsa da, Türkiye gibi arsa geliştiren firmalar için arazilere değer artışı sağlayacağını vurguladı. Konut satışlarında gelecek yılın ikinci çeyreğinin sonuna doğru hareketlenme beklediklerini paylaştı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.