Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BES Çıkışlarına Temlik Fonu Seçeneği

BES’ten çıkışlara getirilecek yeni seçenekler hakkında bilgi veren SEDDK Başkanı, yakın zamanda kamuoyuna duyurulması planlanan temlik fonunu anlattı.
BES Çıkışlarına Temlik Fonu Seçeneği
HABER GİRİŞ

Sigorta Haftası için düzenlenen etkinlikte konuşan Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Başkanı Mehmet Akif Eroğlu, 16 milyon katılımcıya ulaşan Bireysel Emeklilik Sistemi’nden (BES) çıkış prosedürü hakkında bilgi verdi.

Bloomberg HT’ye yaptığı açıklamada, finansal nedenle BES’ten çıkmak isteyenlerin, Salı günü duyurulması planlanan temlik fonundan yararlanabileceği bilgisini veren Eroğlu ayrıca tasarruflarını teminat gösteren BES katılımcılarının tüketici kredisi de çekilebileceğini kaydetti.

BES’te 5 yıl boyunca kalanların eğitim, evlilik, ilk konut alımı gibi gerekçelerle sistemde biriken tasarruflarının yarısını çekebileceğini açıklayarak, çıkış hakkının ise her ihtiyaç için bir defaya mahsus olduğunu ekledi.

Ayrıca söz konusu gerekçelere mücbir sebep olarak afet durumunun da eklenebileceğini söyledi.

SEDDK Başkanı, “Birikimleri beş yıl sistemde kalmışsa yüzde 50’sini çekebilecek. Devlet katkısıyla beraber sistemden çıkabilecekler, devlet katkılarını alacaklar ve finansman için önemli bir avantaja sahip olacaklar” dedi.


Düzenlemeleri devam eden temlik fonunun, finansal ihtiyaç halinde sistemden çıkmak durumunda kalan katılımcılar için hazırlandığını ve yıl sonunda hayata geçirileceğini belirterek şöyle konuştu:

GCM Yatırım Banner

“Eğer siz belli mücbir sebepler değil de bir finansal ihtiyaçtan dolayı paraya ihtiyacınız varsa BES’teki paranızı teminat göstereceksiniz banka sistemine, gidip bankadan uygun koşullarda tüketici kredisi çekebileceksiniz. Çünkü genelde finansal açıdan zorda olanlar aslında tüketici kredisi çekemiyorlar. Karşılığında bir fon olunca bankacılık sistemi çok hızlı çok rahat bir şekilde kredi verebileceği için onu da çözmüş olacağız. İkili bir sistemle vatandaşımızın tüm finansal ihtiyacını BES’teki fonlarla desteklemiş olacağız.”

Açıklamalarında işveren destekli tamamlayıcı emeklilik sistemi hakkında da bilgi veren SEDDK Başkanı, “Konuyu bakanlıkla istişare ediyoruz” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın