Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BES’te Yeni Dönem: İşte Kısmi Ödeme Şartları

Bireysel Emeklilik Sistemi'nde katılımcılar, birikimin yüzde 50’sini konut alımı, evlenme, doğal afet ve eğitim gibi harcamalarda kullanabilecek. Detaylar haberde...
BES’te Yeni Dönem: İşte Kısmi Ödeme Şartları
HABER GİRİŞ

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES), kısmi ödeme koşullarının belli olduğu duyuruldu. Buna göre katılımcılar sözleşme sonlandırılmadan birikimlerin yüzde 50’sine kadar olan kısmını kullanabilecek.

TRT Haber’de yer alan habere göre katılımcılar konut alımı, evlenme, doğal afet ve eğitim gibi harcamalarında birikimin yüzde 50’si kadarını kullanabilecek.

Katılımcıların başvurusu sonrasında ödemeler gerçekleşecek. Devlet katkısı oranı ise talep durumuna göre değişebilecek.

Kısmi ödemeden faydalanma şartları arasında katılımcının sözleşmesinin en az 5 yıl yürürlükte olması ve katkı payını ödemiş olması yer alıyor.

Katılımcı böylece her 5 yılda bir kısmi ödeme imkanından yararlanabilecek.

GCM Yatırım Banner

Doğal Afet Durumunda Süre Şartı Aranmayacak

Doğal afet ve eğitim durumunda ödemenin yüzde 25’i oranında devlet katkısı verilecek. Bunun yanında doğal afet durumunda ise kısmen ödeme için süre şartı aranmayacak.

Eğitim halinde yapılan kısmen ödemelerde sözleşme sonlandırma süresi 4 yıl olacak. Öğrenciler 4 yıl boyunca kendi hesabından kısmen ödeme alabilecek. Eğitim masraflarında kullanabilecekler.

Bunun yanında kısmi ödemeden aylık veya yıllık ödemeli gelir sigortası ürünü olarak faydalanılabilecek.

Kısmen ödeme başvurusu yapanlar sözleşmelerini 3 yıl boyunca sonlandıramayacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.