Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Belarus Doğal Gaz Ödemelerinde Rubleye Geçiyor

Belarus hükümeti, Nisan ayından itibaren gaz ödemelerinde Rus rublesine geçişi içeren kararnameyi imzaladı. Detaylar şöyle…
Belarus Doğal Gaz Ödemelerinde Rubleye Geçiyor
Yorum

Rus haber ajansının aktardığı bilgiye göre Belarus Nisan ayından itibaren doğal gaz ödemelerinde Rus rublesine geçecek. Söz konusu kararnamenin St. Petersburg’da Enerji Bakanı Viktor Karankevich ve Gazprom Yönetim Kurulu Başkanı Alexey Miller tarafından imzalandığı açıklandı.

Buna ilaveten yakın zamanda hükümetin, doğal gazın tüketiciler üzerindeki fiyat yükünün azaltılmasına yönelik kararları alacağı söylendi.

Söz konusu kararın sinyali daha önce Belarus Başbakanı Roman Golovchenko tarafından verilmişti. Golovchenko, Rusya’da alınan petrol ve doğal gazın ödemesinin ruble ile yapılmasına yönelik çalışma olduğunu bildirmişti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise geçen hafta dost olmayan ülkelere yapılan gaz arzı ödemelerinin ruble ile yapılmasına yönelik kararnameyi imzaladı. Hükümetin dolar ve Euro ödemelerini kabul etmeyeceğini, ruble ile ödeme yapmayanların gaz akışının kesileceğini söylemişti.

Avrupalı ülkeler tüm baskılara rağmen Rusya ile enerji bağı konusunda net karara varamadı. Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Rus gaz arzına ambargo getirilmesine karşı olduğunu söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu