Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Beko’dan Whirlpool Hamlesi! İki İştirakini Satın Alıyor

Arçelik Beko'nun, Whirlpool’un BEA ve Fas'ta bulunan iki iştirakini milyon euro bedelle satın alacağını duyurdu. Detaylar haberde...
Beko’dan Whirlpool Hamlesi! İki İştirakini Satın Alıyor
HABER GİRİŞ

Beyaz eşya ve teknoloji şirketi Arçelik A.Ş., Kamu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden Beko’nun Amerikan ev aletleri üreticisi Whirlpool’un Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Fas’ta bulunan iki iştirakini satın alınması için sözleşme imzaladığını açıkladı.

Şirketin yaptığı açıklamaya göre Beko, Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) pazarında faaliyette bulunan Whirlpool MEEA DMCC ve Whirlpool Maroc S.à r.l. unvanlı iki bağlı ortaklığının tüm hisselerini satın alınmasına ilişkin pay alım satım sözleşmesi imzaladı.
Arçelik, işlemin yılın ikinci yarısında tamamlanmasını beklediklerini bildirdi.

Satın Alma için 20 Milyon Euro Ödeme Öngörüldü

Şirket, söz konusu MENA bölgesi alımında, kapanış finansal tabloları üzerinden belirlenecek net borçluluk ve net işletme sermayesi düzeltmesine tabi olmak üzere toplam 20 milyon euro ödenmesi öngördü.

Finansal duran varlığın değerini belirleme yöntemi ise pazarlık yöntemi olarak belirtildi.

Şirket ayrıca MENA işleminin kapanışının, Ocak ayındaki açıklamada belirtilen Whirlpool Corporation ve Arçelik tarafından imzalanan ve Whirlpool’un Avrupa’daki bağlı ortaklıklarının Arçelik kontrolüne geçmesi amacıyla ortaklık kurulmasına yönelik İştirak Sözleşmesi’nin kapanış koşullarının tamamlanması olmak üzere belirli kapanış koşullarının gerçekleşmesine tabi olduğunu kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Arçelik Ocak 2023’te Whirlpool Corporation’ın Avrupa’da faaliyet gösteren üretim, satış ve pazarlama iştiraklerinin tamamını bünyesine katacağını ayrıca Arçelik’in yüzde 100 bağlı ortaklığı Ardutch B.V. ile Whirlpool Cooperation ve sahibi olduğu Whirlpool EMEA Holdings LLC arasında İştirak Sözleşmesi’nin imzalandığını açıklamıştı.

Arçelik Grafiği Paratic Piyasalar
Kaynak: Paratic Piyasalar

Arçelik’in borsada (ARCLK) koduyla işlem gören hisselerini incelediğimizde dün kapanışı 120 TL’den yaptı. Sabah saatlerinde yapılan açılama sorasında hisseler açılışı 125,4 TL’den yaptı.

İlerleyen saatlerde yükseliş seyrine devam eden hisseler saat 10.10 itibarıyla 126,3 TL’den işlem gördü. Yükselişin ardından düşüşe geçen hisseler saat 11.28 itibarıyla 121,9 TL’den işlem gördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.