Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Arçelik’ten Whirlpool Hamlesi! Bünyesine Katacak

Arçelik, Whirlpool'un Avrupa'da faaliyet gösteren üretim, satış ve pazarlama iştiraklerini Hollanda 'da kurulacak yeni şirket ile bünyesine katacak. Detaylar haberde..
Arçelik’ten Whirlpool Hamlesi! Bünyesine Katacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Beyaz eşya ve teknoloji şirketi Arçelik A.Ş., Kamu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden duyuruda bulundu. Buna göre Arçelik, beyaz eşya şirketlerinden olan Whirlpool Corporation’ın Avrupa’da faaliyet gösteren üretim, satış ve pazarlama iştiraklerinin tamamını bünyesine katacak.

Şirket tarafından yapılan açıklamada Arçelik’in yüzde 100 bağlı ortaklığı Ardutch B.V. ile Whirlpool Cooperation ve sahibi olduğu Whirlpool EMEA Holdings LLC arasında İştirak Sözleşmesi’nin imzalandığı ifade edildi.

Bu anlaşma ile her iki şirketin Avrupa’da faaliyet gösteren tüm bağlı ortaklıklarının payları Hollanda’da kurulan tek bir şirket altında toplanacağı aktarıldı.

Nihai ortaklık oranı, işleme konu şirketler için hesaplanacak 2022 yılsonu FAVÖK ve net sabit kıymet değeri gibi finansal bilgiler ile işleme konu şirketlerin kapanış tarihli finansal tablolarındaki net borçluluk ve net işletme sermayesi dikkate alınarak yapılacak hesaplamalarda ortaya çıkacak farkların, sözleşmede belirlenen limitleri aşması halinde değişebilecek.

“Üretim Kapasitesi Yıllık 24 Milyon Adet Olacak”

Söz konusu işlem sonucunda Whirlpool’un İtalya, Polonya, Slovakya ve İngiltere’de 9 lokasyonda bulunan 14 adet üretim tesisini barındıran 38 Avrupa bağlı ortaklığının ve Arçelik’in Romanya’da yer alan 2 adet üretim tesisi de devredileceği ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Bu yeni şirkette, söz konusu üretim tesislerinin işlem sonrası toplam üretim kapasitesi yıllık 24 milyon adet olacağı belirtildi.
Şirketin yaptığı açıklamada, işlem sonrasında Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde çalışan sayısının yaklaşık 20 bin kişinin olmasının beklendiği bildirildi. Bu işlem ile 200 milyon euronun üzerinde maliyet kaynaklı sinerji sağlanabileceği tahmin ediliyor.

Söz konusu şirket, Arçelik’e ait olan Blomberg, Altus ve Beko markaları ile Whirlpool markasının kullanım hakkına 40 yıl ile olacak.

Paratic Piyasalar Arçelik Grafiği
Kaynak: Paratic Piyasalar

Şirket tarafından yapılan açıklama sonrasında (ARCLK) kodlu hisselerine göz attığımızda saat 10:10 itibarıyla en yüksek 105.3’i, en düşük ise 103.3’i gördü.

Saat 12:26’den itibaren ise yüzde 4.88’lik artışla 109.7’den işlem gördü.

“Yeni Ortaklık Hedefleri Çok İleriye Taşıyacak”

Anlaşmaya yönelik değerlendirmede bulunan Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, ülkenin en büyük şirketler topluluğu olarak küresel ölçekte başarı hikayelerini güçlendirmeye devam ettiklerini söyledi. Arçelik’in Whirlpool Avrupa’daki şirketlerinin dahil olacağı yeni ortaklık hedeflerini çok daha ileriye taşıdığını vurguladı.

“ Koç Topluluğu ve Arçelik’in rekabet gücünü artıracak bu yeni gelişmenin hem ülkemiz hem de paydaşlarımız için çok büyük değer yaratacağına inanıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Arçelik’in CEO’su Hakan Bulgurlu ise bu yeni adımın, şirketin Avrupa pazarındaki varlığını daha da güçlendireceğini söyledi. Sektördeki iddialı hedeflere ulaşılmasında etkili olacağını açıkladı. Arçelik’in bu anlaşmayla Avrupa’daki iddiasını en üst seviyeye taşıyacağını söyledi.

 

 

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.