Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BDDK’dan Kredi Kullanımına Yönelik Yeni Düzenleme

BDDK, Merkez Bankası’nın faiz indiriminin ardından yeni kredi düzenlemesini duyurdu. Miktarlarda güncelleme yapıldı. İşte detaylar;
BDDK’dan Kredi Kullanımına Yönelik Yeni Düzenleme
Yorum

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredi sistemiyle ilgili yeni bir adım attığını duyurdu. BDDK, finansal istikrarın güçlendirilmesi ve kaynakların daha verimli kullanılarak kredi sisteminin işlevli şekilde çalışmasına yönelik bir düzenleme kararı aldı.

Alınan karar, bankalar ve finansal kuruluşlar dışındaki bağımsız denetime tabii şirketleri kapsıyor.

Merkez Bankası tarafından alınan faiz indirimi kararından sonra, BDDK kredi piyasasını sıkılaştıracak bir önlem aldı. Kredi kullanabilecek şirketler için önceden 15 milyon TL olan yabancı para pozisyonu sınırı 10 milyon TL’ye düşürüldü.

Nakit pozisyonu aktif toplamı ya da 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanı yüzde 10’unu geçen şirketlere uygulanan kredi sınırlaması yüzde 5 olarak güncellendi.

Söz konusu düzenlemeler ile kredi kullanabilecek işletmeler için kapsam daha da küçültüldü.

Karar kapsamında 1 Kasım’dan itibaren geçerli olacak şekilde müşterilerden yeni beyan ve taahhüt alınacak. 1-31 Ekim sürecinde ise mevcut hali ile devam edecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu