Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Başkentgaz’dan Aylık ve Senelik Ücretsiz Doğal Gaz Açıklaması Geldi

Dün Resmi Gazete’de yayımlanan karar hakkında açıklamada bulunan Başkentgaz, aylık ve yıllık bedelsiz doğal gaz uygulamasına dair bilgi verdi.
Başkentgaz’dan Aylık ve Senelik Ücretsiz Doğal Gaz Açıklaması Geldi
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu, 20 Nisan sonrasını kapsayan 1 aylık ücretsiz doğal gaz müjdesine ilişkin detaylı açıklamalar gelmeye devam ediyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) sonra bir açıklama da Başkent Doğalgaz Dağıtım AŞ (Başkentgaz) tarafından geldi.

Bedelsiz doğal gaz kullanımında detayları paylaşan Başkentgaz, Resmi Gazete’de dün yayımlanan, konutlarda 1 ay boyunca doğal gaz bedeli alınmamasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararnamesi’nde konut, ibadethane ve cemevi abonelerinde 25 metreküpe denk gelen bedelin bir sene boyunca ücretsiz olması kararında sürecin nasıl işleyeceği hakkında bilgi verdi.

Faturalı sayaçların olduğu abone grubunda, 24 Nisan-31 Mayıs tarihleri arasındaki ilk sayaç okuma işleminde geçmiş dönem faturalarının tamamının sıfırlanacağını bildirdi.

24 Nisan’dan önceki dönemde gerçekleşen sayaç okumaların sonucunda faturası oluşturulan abonelerin uygulamadan, mayıstaki okuma döneminde faydalanacağı duyuruldu.

24 Nisan günü yapılan sayaç okuma işlemiyle oluşturulan faturaların ise iptal edileceği söylendi.

GCM Yatırım Banner

Ön ödemeli sayaç grubunda yer alan abonelerin de uygulamadan benzer şekilde faturalı sayaç aboneleri gibi yararlanacağı açıklandı.

Kesilen faturaları ödeyen tüketicilerin ise para iadelerinin yapılacağı bildirildi. İadelerin PTT aracılığı ile sağlanacağı belirtildi.

Bir Yıl Boyunca 25 Metreküp Doğal Gaz Bedava

Hane, ibadethane ve cemevi abonelerinde 25 metreküpe denk gelen bedelin alınmamasına ilşkin karar hakkında, bedelsiz ilk faturadan sonraki okuma döneminden başlayacak şekilde 1 Mayıs 2024’e kadarki aylık tüketimler için kesilen faturaların 25 metreküplük kısmı için ücret alınmayacağı açıklandı.

25 metreküplük bedelsiz kısmın, faturalı sayaçlarda okuma sonrası düzenlenecek faturadan düşüleceği söylendi.

Ön ödemeli sayaçlarda, okuma sonrası tespit edilen tüketim miktarının 25 metreküp kadarlık kısmının karta yükleneceği ve nakit olarak değil, gaz olarak yüklemelerin yapılacağı bildirildi.

25 metreküp miktarının altındaki tüketim miktarlarının bir sonraki aya devretmeyeceği açıklandı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın