Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Doğal Gaz Müjdesi Yürürlüğe Girdi! 1 Ay Boyunca Bedava

Konutlarda 1 ay boyunca doğal gaz bedeli alınmamasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararnamesi Resmi Gazete'de yayımlandı.
Doğal Gaz Müjdesi Yürürlüğe Girdi! 1 Ay Boyunca Bedava
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filyos Doğal Gaz İşleme Tesisi’nde, Karadeniz Gazı Devreye Alma Töreni’nde vatandaşlara bir müjde açıklamıştı. Erdoğan, geçen hafta yapığı açıklamada, bir ay boyunca tüm konutların doğal gaz tüketiminden ücret alınmayacağını duyurmuştu.

Söz konusu açıklamaya ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararnamesi, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Doğal Gaz Tüketimine İlişkin Sistem Kullanım Bedelleri Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ne göre konut, ibadethane ve cemevi abonelerinin 24.04.2023 (bu tarih dahil) tarihinden, 31.05.2023 tarihine kadar olan faturalarının tamamı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın bütçesi tarafından karşılanacak.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Resmi Gazete

Ayrıca 01.05.2024 tarihine kadar olan faturaların, 25 santimetreküpe kadar olan kısmı da Bakanlık tarafından karşılanacak. Özetle, ilk bir ay tüm faturalar ücretsiz, bir yıl boyunca da indirimli şekilde olacak.

Erdoğan, konuya dair yaptığı açıklamada, “Vatandaşlarımızın evlerindeki mutfaklarında ve sıcak su tüketiminde kullandıkları doğal gazı, bir yıl süreyle ücretsiz veriyoruz. Aylık ortalama 25 santimetreküpe denk gelen mutfak ve sıcak su tüketimi için gereken doğal gazın bedeli bir yıl boyunca faturalardan düşülecektir. Bu aynı zamanda önümüzün yaz olduğunu dikkate alırsak, pek çok hanenin neredeyse hiç doğal gaz faturası ödemeyeceği anlamına geliyor.” ifadesini kullanmıştı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.