Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Başkan Biden Sınırlı Gerileyen Enflasyonu Değerlendirdi

ABD Başkanı Biden, Nisan ayı enflasyon verileri hakkında yaptığı yazılı açıklamada, oranın kabul edilemez derecede yüksek olduğunu söyledi.
Başkan Biden Sınırlı Gerileyen Enflasyonu Değerlendirdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Başkanı Joe Biden, bugün açıklanan Nisan ayı enflasyon verilerini değerlendirdi. Nisan ayında yıllık enflasyonun ılımlı seyretmesinin sevindirici olsa da enflasyonun kabul edilemez derecede yüksek olduğu söyledi.

Dün yaptığı açıklamayı hatırlatarak, “Enflasyon ülke genelindeki aileler için bir zorluk ve bunu düşürmek benim en önemli ekonomik önceliğim.” ifadesini kullandı. Salı günü yaptığı basın toplantısında da enflasyonu çok ciddiye aldığını ve bunun kendi iç politika önceliği olduğunu söylemişti.

Nisan ayında yüzde 8,5’ten yüzde 8,3’e gerileyen enflasyonla mücadelede birinci rolün Merkez Bankası’na (FED) düştüğünü belirtti.

Açıklamasında “Fed’in bağımsızlığına asla müdahale etmeyecek olsam da güçlü bir ekonomi ve güçlü bir işgücü piyasası inşa ettiğimize inanıyorum.” sözlerine yer verdi.

FED’in ötesinde enflasyon planının ailelerin karşı karşıya olduğu maliyetleri düşürmeye ve federal açığı düşürmeye odaklandığını açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Ardından bu hafta on milyonlarca Amerikalı için internet fiyatını düşürecek adımlar attıklarını hatırlattı.

Kongre Bütçe Ofisi’nin mali yılın ilk yedi ayında federal bütçe açığının 1,5 trilyon dolar düştüğünü bildirdiğini söyleyen Biden, “CBO ayrıca bu yıl şimdiye kadarki bütçe açığının pandemi başlamadan önce 2019’un aynı döneminde olduğundan daha düşük olduğunu da doğruladı. Bugün, çiftçilerle maliyetlerini düşürmek ve daha fazla üretmelerine yardımcı olmak, Amerikalılar ve dünya için gıda fiyatını düşürmek için yapabileceğimiz daha fazla şey hakkında konuşmak için Illinois’e gidiyorum.“ dedi.

Kongre Cumhuriyetçilerinin enflasyon hakkında konuştuklarını fakat tek planlarının çalışan ailelerin vergilerini artırmak ve ceplerinden daha da fazla para çıkarmak olduğunu söyledi.

Ekonomiyi rayına oturtma konusunda muazzam ilerleme kaydettiklerini ve bu önlemlerin ilerlemeyi sürdürmeye yardımcı olacağını sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın