Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bankacılık Devinin CEO’su ABD için İyimser: Yavaşlama Değil Azalma

ABD ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde olumlu yönde şaşırtırken Bank of America (BofA) CEO’su son açıklamalarıyla büyüme iyimserliğini artırdı.
Bankacılık Devinin CEO’su ABD için İyimser: Yavaşlama Değil Azalma
Yorum

Brian Moynihan, bugün CNBC’ye verdiği demeçte ABD ekonomisinin büyümede azalma yaşadığını ancak bir yavaşlama olmadığını söyledi. “Bu, negatif büyüme değil” dedi. Moynihan’ın açıklamaları, dün yayımlanan ve resesyonun ardından beklentiyi aşan ABD ekonomik büyümesi üzerine geldi.

Aynı zamanda ABD ekonomisinin durumu konusunda fikir ayrılığını gösterdi. Moynihan, negatif büyüme olmadığını söylerken JPMorgan CEO’su Jamie Dimon kısa süre önce ABD’de resesyon için tarih verdi.

Diğer taraftan BofA CEO’su konuşmasında, Eylül toplantısında üçüncü kez 75 baz puan artırım yapan ABD Merkez Bankası’na (FED) da atıfta bulundu.

FED’in faiz artırımlarının konut ve otomobil piyasalarında hissedilmeye başladığını belirten BofA CEO’su Moynihan, kiracıların ev sahipleri daha yüksek maliyetleri onlara yükledikçe bütçelerinin daraldığını göreceklerini belirtti.

Ancak tüketici harcamalarının güçlü olmaya devam ettiğini vurgulayarak şöyle dedi:

“Enflasyonla mücadele için faiz oranlarını yükseltip ekonomiyi yavaşlatırsanız, beklenti tüketici harcamalarında bir yavaşlama olmasıdır. Ancak bu henüz olmadı. Yani olabilir, ama henüz olmadı.”

Bank of America, FED’in biri haftaya olmak üzere bu yıl yapacağı iki toplantıda 75 baz puan ve 50 baz puan, ardından gelecek yıl iki kez 25 baz puan faiz artırımı yapmasını bekliyor. Moynihan, bunun fon oranını yaklaşık yüzde 5’e çıkaracağını ve ardından FED’in bunun işe yaramasına izin verebileceğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu