Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakanlık Düğmeye Bastı: Otomobil Pazarı Mercek Altında

Otomobil pazarında düzenlemeye giden Ticaret Bakanlığı, şikayet üzerine sektörde şartlara uymayan ve fiyat artışına fırsat verenler için inceleme başlattı.
Bakanlık Düğmeye Bastı: Otomobil Pazarı Mercek Altında
Son Güncelleme: 
Yorum

Otomobil pazarında fahiş fiyat artışlarını durdurmak için ikinci el araç satışlarına Ticaret Bakanlığınca kısıtlama getirilmiş, geçen yıl 16 Ağustos tarihli Resmi Gazete ilanıyla yürürlüğe giren kararla birlikte ikinci el araç pazarlamasına dair şartlar tebliğ edilmişti.

15 Eylül 2022 tarihi itibarıyla ikinci el otomobillerin ilk tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6 bin kilometre sınırı dolmadan satışının yapılmayacağı duyurulmuştu.

Ancak düzenlemeye uyulmadığı ve hem sıfır hem de ikinci el pazarındaki fiyat artışlarının sürdüğü şikayetleri gündeme geldi.

Ticaret Bakanlığı, söz konusu şikayetlere ilişkin sıfır ve ikinci el araç piyasası için inceleme başlattı.

Konuya ilişkin Twitter hesabı üzerinden açıklama yapan Ticaret Bakanı Mehmet Muş, pazarın dengesini bozduğu iddia edilenlerin mercek altına alındığını bildirdi.

Yürütülecek incelemeye ilişkin müfettişlerin görevlendirdiğini açıklayan Muş şöyle ifadede bulundu:

“Sıfır kilometre ve ikinci el araç piyasasında darlık yaratmak, piyasa dengesini bozmak ve tüketicinin mallara ulaşmasını engellemek amacıyla faaliyet yürüttüğü iddia edilenler hakkında inceleme yapmak üzere bakanlığımız müfettişleri görevlendirilmiştir.”

Denetimlerin Üç Aşamada Yapılacağı Söylenmişti

Ticaret Bakanlığı, ikinci el araç satışları için getirdiği 6 ay ve 6 kilometre sınırına dair düzenlemenin uygulamaya alınması noktasında denetimlerin 3 aşamada yürütüleceğini açıklamıştı.

Bu kapsamda ilk olarak satış kayıtlarının günlük olarak takip edileceği, ardından iş yerlerinin denetleneceği ve son olarak internet ilanlarının mercek altına alınacağı bildirilmişti.

Ayrıca müşterilerin şikayeti üzerine de denetimlerin sıkılaştırılacağı sözü verilmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu