Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Şimşek’ten Vergi Muafiyeti Mesajı: Gözden Geçirilecek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye Katılım Bankaları Birliği'nin Olağan Genel Kurulu'nda vergi muafiyetinin gözden geçirildiğini belirtti.
Bakan Şimşek’ten Vergi Muafiyeti Mesajı: Gözden Geçirilecek
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye Katılım Bankaları Birliği’nin Olağan Genel Kurulu’nda önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Şimşek, KDV veya diğer vergileri artırma planlarının olmadığını, ancak bazı muafiyet ve istisnaları gözden geçirmeye devam edeceklerini belirtti.

Şimşek, Türkiye’nin dezenflasyon dönemine geçiş sürecinde olduğunu, dezenflasyon sürecinde Merkez Bankası’na destek olunması gerektiğini vurguladı.

Vergi Muafiyeti Kaldırılıyor mu?

Vergi muafiyeti ve istisnalarının gözden geçirilmesi çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu belirten Şimşek, bir iki hafta içinde kamuoyuyla paylaşılacağını duyurdu. Altınla ilgili uygulanan kota ve tedbirlerin geçici olduğunu, ancak gerekirse ek tedbirlerin de uygulanabileceğini söyledi. Sektörden şikayetler geleceğini belirten Şimşek, önceliklerinin sürdürülebilir cari açık olduğunu ifade etti.

Bakan Şimşek açıklamasının devamında, Türkiye’nin küresel kaynaklara erişiminin önemli olduğunu, ciddi miktarda kaynak girişinin olduğunu ve devam edeceğini söyledi. Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarından ciddi çıkışların olduğunu ve bu sürecin piyasayı bozmadan sürdürüleceğini sözlerine ekledi.

Finans sektörünün zor bir yıl geçirdiğini, özsermaye karlılığının enflasyonun altında olduğunu, ancak geçiş döneminde herkesin fedakârlık yapması gerektiğini vurgulayan Şimşek, programlarının geçici sermaye akımlarına dayalı olmadığını belirtti. Şimşek açıklamasında, herhangi bir kur hedeflerinin olmadığının altını çizdi. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın