Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Şimşek’ten İlk Yıl Değerlendirmesi: Program Çalışıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ‘İlk yılın muhasebesi’ başlıklı paylaşımında genel bir değerlendirmede bulundu. Detaylar geliyor…
Bakan Şimşek’ten İlk Yıl Değerlendirmesi: Program Çalışıyor
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, görevdeki ilk yılını değerlendirdiği bir açıklama yayınladı. Sosyal medya hesabından “İlk yılın muhasebesi” başlığıyla yaptığı paylaşımda bulunan Şşimşek, mevcut ekonomik programın çalıştığını ve politika önceliklerinde kaydettikleri mesafenin doğru yolda olduklarını gösterdiğini belirtti.

Şimşek, bütçe açığının yüksek olduğunu kabul ederken, deprem harcamaları hariç tutulduğunda açığın milli gelire oranının 2023’te yüzde 1,6 olarak gerçekleştiğini ifade etti. Harcama disiplinine, tasarrufa, vergide adalet ve verimlilik odaklı maliye politikasına devam edeceklerini vurgulayan Bakan, bütçe açığını 2024’te yüzde 5’in, 2025’te ise yüzde 3’ün altına indirme kararlılığını dile getirdi.

Büyüme konusunda dengelenme sağlandığını belirten Şimşek, net dış talebin büyümeye katkısının beş çeyrek sonra 1,6 puan ile pozitife döndüğünü açıkladı. Güçlü iç talep nedeniyle oluşan makroekonomik dengesizliklerin giderilmesi için çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

Bakan Şimşek, yıllık cari açığın 26 milyar dolar azaldığını, dış borcun sürdürülebilirliği için yüzde 2,5’in altında cari açık hedefine yönelik yapısal dönüşümün hızlandığını belirtti. Daralan açık sonucu azalan dış finansman ihtiyacı ile kalıcı rezerv birikimi sağlanacağını da sözlerine ekledi.

Şimşek: Enflasyonda En Yüksek Seviye Geride Kaldı

KKM stokunun 1,2 trilyon TL azaldığını ve TL mevduatın toplam içindeki payının 16,2 puan arttığını belirten Şimşek, KKM stokunu kademeli olarak azaltmaya devam edeceklerini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Enflasyonda en yüksek seviyenin geride kaldığını, belirgin ve kalıcı bir düşüş dönemine girildiğini açıkladı. Piyasanın 12 ay sonrası enflasyon beklentisinin yüzde 33,2, 24 ay sonrası beklentisinin ise yüzde 21,3 seviyesinde olduğunu vurguladı.

Bakan Şimşek, risk priminin (CDS) 440 baz puan düştüğünü, kredi notlarının arttığını ve görünümün pozitif olduğunu belirtti. Kara paranın aklanması ve terörizmin finansmanı ile mücadelede kararlı olduklarını vurgulayan Şimşek, yeni sanayi politikası uyguladıklarını, ikiz dönüşümü hızlandırdıklarını ve yatırım ortamını iyileştirerek uluslararası doğrudan yatırımları artırmayı hedeflediklerini söyledi.

Bakan Şimşek, programın çalıştığını ancak daha kat edecek yolları olduğunu ifade ederek, enflasyonu tek haneye indirme hedefinin meşakkatli olduğunu ancak kararlılıkla uyguladıkları program sayesinde başarıya ulaşacaklarına inandığını belirtti. Tüm hedeflere ulaşmada kararlı olduklarını vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın