Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Şimşek: Sosyal Medyadan Gelir Sağlayanları İzliyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vergi kayıp ve kaçaklarını önlemek içim elektronik ödemeleri yakın takibe aldıklarını söyledi.
Bakan Şimşek: Sosyal Medyadan Gelir Sağlayanları İzliyoruz
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vergi kayıp ve kaçağının önlenmesi amacıyla yürüttükleri çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Şimşek, sosyal medya üzerinden gelir elde edenleri izlemeye aldıklarını söyledi.

Vergi kayıp ve kaçağını önlemek için banka kartı, kredi kartı ve sanal kart üzerinden yapılan elektronik ödemeleri yakın takibe aldıklarının bilgisini verdi.

Şimşek, elektronik ödemelere ilişkin veriler üzerinden elektronik ortamda mal ve hizmet alım satımı yapan firmalar hakkında detaylı çalışma başlattıklarını belirterek, bu kapsamda ödeme kayıtlarından hareketle yaklaşık riskli 250 bin mükellefi analiz ettiklerini söyledi.

Sosyal Medyaya Yakın Takip

Sosyal medya platformlarında gelir elde edenleri izlemeye aldıklarını vurgulayan Şimşek, “Başta fenomenler olmak üzere, Instagram, Twitch, TikTok ve Facebook gibi sosyal medya uygulamalarından gelir elde edip, bu gelirleri beyan etmeyenler hakkında çalışma başlatıldı.” açıklamasında bulundu.

Bu kişilerin tahsilat yöntemi olarak genellikle elektronik ödeme kuruluşlarını tercih ettiklerini vurgulayan Şimşek analizin kapsamının sosyal medya uygulamalarını kapsayacak şekilde genişletildiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Şimşek, sosyal medya uygulamaları üzerinden gerek içerik sağlayıcı olarak gerekse mal veya hizmet satışı gerçekleştirerek gelir elde eden çok sayıda kişi tespit edildiğini, hiç vergi mükellefiyeti bulunmayanlar tespit edilerek gerekli işlemler başlatıldığını ifade etti.

Şimşek kazançlarını beyanlarına hiç yansıtmayan, eksik yansıtan mükelleflere rastlanıldıklarını belirterek, bunlar hakkında gönüllü uyum ve izaha davet uygulamaları dahil tüm işlemlerin devreye alındığını söyledi.

Vergi adaletinin iyileştirilmesine yönelik süreç ile önemli bir başlangıç yapıldığını belirten Şimşek, Bakanlık olarak vergi kayıp ve kaçağını önlemek için pek çok sektör ve alanı yakın izlemeye aldıklarını söyledi.

Denetimlerde ciddi vergi kayıplarını tespit ettiklerini ifade eden Şimşek, “Bunların önüne geçmemiz büyük önem taşıyor. Denetim ekiplerimiz hem sahada hem de diğer uygulamalar yoluyla vergi kayıp ve kaçağına göz açtırmayacak. Vergi ödemeyenlerin üzerine gidiyoruz.” diye konuştu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.