Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Şimşek: İhracat için Tüm Olanakları Seferber Ediyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ihracatçıların desteklenmesi için sağlanan dış kaynak imkanları ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Bakan Şimşek: İhracat için Tüm Olanakları Seferber Ediyoruz
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türk ihracatçıların desteklenmesi kapsamında sağladıkları dış kaynak imkanlarına dair bilgilendirmede bulundu. Bakan Şimşek, Türk Eximbank tarafından yürütülecek Dünya Bankası garantili “Türkiye Yeşil İhracat Projesi”nin Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu tarafından onaylandığını söyledi.

Proje kapsamında Türk Eximbank’ın çeşitli kreditörlerden 1 milyar euro tutarında kredi sağlayacağını vurgulayan Şimşek, yeşil dönüşümü ve yeşil ihracatı desteklemek amacıyla kredinin 600 milyon eurosuna Dünya Bankası’nın garanti ve Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın da karşı garanti sağlayacağını belirtti.

Bu sayede Eximbank’ın daha uzun vade ve daha düşük maliyetle uluslararası piyasalardan borçlanmasının önünün açılacağını sözlerine ekledi.

Bakan Şimşek, iç talebi kontrol altına alırken, kaynakları daha üretken ve verimli alanlara yönlendirdiklerini belirterek, “İhracat için tüm olanaklarımızı seferber ediyoruz. Dış finansman yoluyla sağladığımız kaynağın önemli bölümünü ihracatçımız için kullanmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Şimşek: Cari Denge İyileşiyor

Bakan Şimşek, maliye, para ve seçici kredi politikalarıyla tüketim artışını kontrol altına aldıklarını, yatırım ve ihracata da güçlü destek verdiklerini söyledi. Bu sayede büyüme kompozisyonu ve cari dengede iyileşme sağladıklarını vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Türk Eximbank’ın ihracatçıların yeşil dönüşümle ilgili projelerini desteklemek üzere yurt dışı sermaye piyasalarından ve uluslararası finansal kuruluşlardan 3,7 milyar dolar kaynak temin ettiğini hatırlatan Şimşek, benzer kredi ve kaynak girişlerinin devam etmesini beklediklerini ifade etti.

Son dönemde ihracatçıların finansmana erişimini önceliklendirdiklerini ve Türk Eximbank sermayesinde üst üste artışlar yapıldığını belirtti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.