Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Şimşek Enflasyon Anketini Değerlendirdi: İyileşme Sürüyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TCMB’nin son anketini değerlendirerek, dezenflasyon sürecinin hızlanacağını söyledi.
Bakan Şimşek Enflasyon Anketini Değerlendirdi: İyileşme Sürüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TCMB tarafından bugün paylaşılan Haziran ayı Piyasa Katılımcıları Anketi’ni değerlendirdi. Bakan Şimşek sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, enflasyon beklentilerindeki iyileşmenin sürdüğünü vurguladı.

Bakan Şimşek açıklamasının devamında, ” Programımızla artan güven ve öngörülebilirlik enflasyon beklentilerine de yansıyor. Yıl sonu enflasyon beklentisindeki gerileme haziranda da devam etti. 12 ay sonrası yıllık enflasyon beklentisi yüzde 31,8’e, 24 ay sonrası beklenti yüzde 20,3’e geriledi. Beklentiler hedeflerimize yakınsamaya devam ettikçe dezenflasyon sürecimiz daha da hızlanacaktır.” ifadelerini kullandı.

Enflasyon beklentilerindeki iyileşme
Kaynak: Mehmet Şimşek/X

Şimşek daha önce yaptığı açıklamalarda, enflasyonda tepe noktasının Mayıs ayında görüleceğini, takip eden aylarda baz etkisiyle düşüş sürecine geçileceğini belirtmişti.

Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilen Piyasa Katılımcıları Anketi’nde yıl sonu enflasyon beklentisi bir önceki dönemde yüzde 43,64 iken, bu anket döneminde yüzde 43,52’ye geriledi. Ankette yıl sonu için dolar/TL beklentisi ise 37,75 TL olarak gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.