Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Nebati: Küresel Çip Krizinde Türkiye Pasaport Üretiyor

Nebati, Türkiye'nin köklü kurumlarından Darphane'nin, Türkiye Yüzyılı Vizyonu ile ülke ekonomisine destek sağlamayı sürdüreceğini söyledi. İşte detaylar;
Bakan Nebati: Küresel Çip Krizinde Türkiye Pasaport Üretiyor
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati bugün resmi Twitter hesabından küresel çapta yaşanan çip krizine rağmen Türkiye’nin yerli ve milli pasaportunu üretebilen bir ülke konumuna geldiğini açıkladı. Nebati paylaşımında, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’ne ziyarette bulunduğunu ekledi.

Bakan Nebati yerli basım pasaportlardan bahsederek, “Bizler de bugün, bu çalışmaların mutfağı olan Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğümüz’de kurmayı başardığımız bu altyapıyı tekrar yerinde inceledik.” ifadelerini kullandı.

Yerli Pasaportun Basımında Daha Güvenlikli Yöntemler Kullanılıyor

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’ndeki çalışanların, yerli üretim pasaportların basımında daha etkin ve güvenlikli yöntemler kullandığını kaydetti. Söz konusu yöntemlerle önemli başarılara imza atıldığına dikkat çekti.

Yerli ve milli pasaportların basımında görev yapanlara seslenen Nebati, göstermiş oldukları özverili çalışmalardan ötürü teşekkür etti.

Darphane’nin tam 555 yıllık tarihi birikimle Türkiye’nin en köklü kurumlarından biri olduğunu anımsattı. Nebati, Darphane’nin Türkiye Yüzyılı vizyonu kapsamında Türkiye ekonomisinin kalkınmasına güçlü katkılar sunmaya devam edeceğine işaret etti.

GCM Yatırım Banner

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ağustos ayında üçüncü nesil yerli ve milli pasaportun basımını başlatmıştı. Soylu, Türkiye’nin ürettiği pasaporta dair tüm detayları paylaşmıştı.

Çip Krizi Küresel Çapta Büyük Bir Sorun

Küresel çip krizi büyük teknoloji firmalarının üretimlerini durdurma aşamasına getirdi. ABD yaşanılan büyük krizin üzerine çip tedarikindeki önemli ülkelerden olan Çin’e yaptırımlar uyguladı.

Aralık ayında ise kaynaklar tarafından, Çin’in 2023 yılının başlarından itibaren uygulamaya sokmak üzere çip endüstrisi için 143 milyar doların üzerinde bir destek paketi üzerinde çalıştığı söylenmişti.

Söz konusu kaynaklar, Çin’in çiplerde kendi kendine yeterlilik konusunda ilerlemeyi planladığını aktarmıştı. Bunun yanı sıra ise ABD cephesinin Çin’e uyguladığı teknolojik darbelere karşı, ülke bu yatırımın büyük bir adım olduğunu savunmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.