Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Apple’ın Planı Açıklandı: Çip Sıkıntısını Arizona’da Çözecek

Apple, çip tedarikinde yaşanan sıkıntılardan sonra yerel fabrikalara yönelmeye başladı. Apple'ın gelecek dönem planlarının ayrıntıları haberde;
Apple’ın Planı Açıklandı: Çip Sıkıntısını Arizona’da Çözecek
Yorum

Apple Inc, ABD’nin Arizona eyaletinde yapım aşamasında olan bir fabrikadan cihazları için çip tedarik etmeye hazırlanıyor. Şirket, ABD’nin Çin’e uyguladığı ticari yaptırımlardan sonra çip tedarikinde sıkıntılar yaşamaya başlamış, bu durum da üretimini ve ürün teslimlerini sekteye uğratmıştı.

Reuters tarafından aktarılan habere göre Apple’ın CEO’su Tim Cook’un Almanya’da yerel mühendislik ve perakende çalışanları ile yapılan bir toplantıdaki açıklamaları raporlandı. Rapora göre şirketin Avrupa’daki fabrikalardan çip tedarikini genişleteceğine dikkat çekildi.

Apple tarafından konuyla ilgili bir açıklama gelmezken, Arizona’daki söz konusu fabrika rapora göre Apple’ın önemli bir tedarikçisi olan Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) tarafından işletilecek.

TSMC, Fabrikası için 12 Milyon Dolar Harcadı

Dünyanın en büyük bağımsız yarı iletken üreticisi olan TSMC, Tayvan merkezli bir şirket. Reuters, TSMC’nin geçen sene Arizona’da bir bilgisayar çipi fabrikası kurmak için 12 milyar dolar harcamayı planladığı bir tesiste inşaata başladığını hatırlattı.

TSMC’nin inşaatına başladığı tesiste, 2024 yılında 5 nanometre üretim teknolojisini kullanarak çip üretimine başlayacağı ön görülüyor. Ayrıca TSMC’nin 2022 yılının başlarında Arizona’da ikinci çip fabrikası olarak hizmet verecek bir bina inşa ettiği anımsatıldı.

ABD’nin Çin Ambargosu

ABD, Çin’e karşı uyguladığı ticari ambargolardan sonra yabancı teknoloji firmalarını ülkede yatırım yapmaya teşvik ediyor. Beyaz Saray 9 Ağustos’ta küresel çip krizini öne sürerek Çin ile rekabeti artırmayı amaçlayan Çip ve Bilim Yasası’nı imzalamıştı.

İmzalanan Çip ve Bilim Yasası’nın hayata geçmesinin ardından bir dizi ihracat kontrolü yayımlanmıştı. ABD hayata geçen ambargolardan sonra yerel araştırma, geliştirme ve üretimi aktif olarak destekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu