Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Biden, Çin ile Rekabeti Artırmak için Çip Yasası’nı İmzaladı

ABD Başkanı Joe Biden, Çin ile rekabeti artırmayı amaçlayan Çip ve Bilim Yasası'nı imzaladı. Yasa kapsamında 50 milyar doları aşkın teşvik paketi açıklandı.
Biden, Çin ile Rekabeti Artırmak için Çip Yasası’nı İmzaladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Covid-19 salgınıyla birlikte oluşan küresel çaplı çip krizi, son dönemde Çin-Tayvan arasında yaşanan gerilimle zirveye ulaştı. Amerika’nın bu kriz için çözümü Çip ve Bilim Yasası’nı çıkarmak oldu.

ABD Başkanı Joe Biden, Çin ile rekabeti artırmayı amaçlayan Çip ve Bilim Yasası’nı bugün imzaladı.
2022 tarihli Çip ve Bilim Yasası’nın yürürlüğe girmesiyle birlikte bilim araştırmalarına teşvik edilen şirketler için milyarlarca dolar yatırım yapılacağı açıklandı.

İmzalanan yasada, bilimsel araştırma ve geliştirme (ARGE) için finansman sağlamak ve diğer ABD teknolojilerinde inovasyon gelişimini teşvik etmek amaçlanıyor.

Bilgisayar çipleri üreten  Amerikalı şirketlere, yarı iletken üretimde yatırımı teşvik etmek amacıyla 52 milyar doları aşkın kredi desteği sağlanacak. Yasa tasarısı kapsamında, Amerikan yarı iletken imalatına yaklaşık 50 milyar dolarlık ek yatırım yapılacak.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, yasa sayesinde şirketlerin yeni yarı iletken üretim yatırımlarında 44 milyar doları aşkın teşvik sağlanacağı aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Yarı iletken ve telekomünikasyon ekipman şirketleri Qualcomm ve GlobalFoundries arasında yeni oluşan ortaklığın, 4,2 milyar dolarlık çip üretimini içerdiği paylaşıldı.

Yapılan açıklamada, küresel çapta yarı iletken arzının yalnızca yüzde 10′luk payını ABD üretirken, Doğu Asya’nın yüzde 75’lik oranı oluşturduğu belirtildi.

Dünya çapında yaşanan çip krizinin ise Amerika için güvenlik tehdidine varan bir boyuta ulaştığına dikkat çekildi. Ülkede, yabancı üretim çiplere bağımlılığın yükseldiği ve potansiyel bir ulusal güvenlik tehdidinin ortaya çıktığı vurgulandı.

Beyaz Saray’a göre Çip ve Bilim Yasası sayesinde Çin ile rekabet artacak, ABD ekonomisi 21. yüzyıl yarışını kazanmaya hazırlanacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın