Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çip Savaşı Kızışıyor: Çin’den ABD ile Rekabette Dev Adım!

Çin yönetiminin, ABD ile sıkı rekabet halindeki çip firmaları için dev bir destek paketi hazırlama sürecinde olduğu öğrenildi. Detaylar...
Çip Savaşı Kızışıyor: Çin’den ABD ile Rekabette Dev Adım!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin, gelecek yılın başlarından itibaren uygulamaya sokmak üzere çip endüstrisi için 143 milyar doların üzerinde bir destek paketi üzerinde çalışıyor. Kaynaklar, çiplerde kendi kendine yeterlilik konusunun yanı sıra ABD cephesinin teknolojik ilerlemeleri yavaşlatmayı amaçlayan hamlelerine karşı büyük bir adım atıldığını belirtiyor.

Yeni destek paketinin, Pekin’in beş yıl boyunca en büyük mali teşvik paketlerinden biri olacağı söyleniyor.

Destek Paketi, 2023’ün Başlarında Uygulamaya Sokulacak

Yurt içinde gerçekleşecek araştırma faaliyetleri ve çip üretiminin desteklenmesinin sübvansiyon ve vergi kredileri olarak sunulması planlanıyor.

Medyaya konuşma yetkileri olmadığı için isimlerini vermek istemeyen iki kaynak, söz konusu destek paketinin önümüzdeki yılın ilk çeyreği gibi kısa bir zaman dilimi içinde hayata geçirilebileceğini belirtti.

Paketin İçeriğinin Detayları Belli Olmaya Başladı

Mali yardımın çoğunluğunun, Çin şirketleri tarafından, özellikle çip imalat tesislerinde veya yerli çip ekipman alımlarını sübvanse etmek için kullanılacağı da ifade edildi. Kaynaklar ayrıca, bu tür şirketlerin satın alma maliyetleri üzerinden yüzde 20 sübvansiyon almaya hak kazanacaklarının altını çizdiler.

GCM Yatırım Banner

Teşvik paketi ile Pekin yönetimi, Çin çip firmalarının imalat, montaj, ambalaj, araştırma ve geliştirme için yerli tesisler inşa etmeleri, genişletmeleri veya modernize etmeleri için desteği artırmayı amaçlıyor.

Pekin’in son planının, ülkenin çip endüstrisi için tercihli vergi politikalarını da içerdiği belirtiliyor.

Söz konusu mali destek planı hamlesi, ABD’nin önemli adımlarını takiben gelmiş oldu.

ABD, Endüstriye Dair Önemli Adımlar Atmıştı

ABD Başkanı Joe Biden, Ağustos ayı içinde ABD çip üretimi ve araştırması için 52.7 milyar dolarlık hibe ve 24 milyar dolar değerinde olduğu tahmin edilen çip fabrikaları için vergi kredisi sağlayan dönüm noktası niteliğinde bir yasa tasarısını imzalamıştı.

ABD ayrıca, çip yapımında kullanılan ekipmanların Çin’e ihracatını zorlaştırmak için Japonya ve Hollanda da dahil olmak üzere bazı ortaklarıyla lobi çalışmaları yürütmeye devam ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.