Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Soylu Duyurdu: Dünyanın En Güvenli Milli Pasaportu Basılıyor!

Süleyman Soylu, üçüncü nesil yerli ve milli pasaportun basımını başlattı. Pasaportun özellikleri hakkında bilgilendirmede bulundu. İşte detaylar;
Soylu Duyurdu: Dünyanın En Güvenli Milli Pasaportu Basılıyor!
HABER GİRİŞ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, gece saatlerinde Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünü ziyaret etti. Yerli ve milli pasaportun üretiminde bugüne kadar yapılanları ve planları anlattı.

Yeni nesil pasaportun holografik şerit, hayalet resim, metamorfik desen gibi özelliklerle dünyanın en güvenli pasaportu olacak. Bakan Soylu, üretime başlama hedefinin Ağustos ayı olduğunu iletirken, ay tamamlanmadan çalışmaların bittiğine dikkat çekti.

Gece gündüz demeden çalıştıklarına işaret eden Soylu, üçüncü nesil olarak adlandırılan yerli ve milli pasaportun üretimini başlattı.

Ocak ayından bu yana 1 milyon 630 bin pasaport basıldığını bilgisini veren Soylu, geçen yılın aynı döneminde ise 1 milyon 153 bin pasaport basımının yapıldığını belirtti.

Mart ayından itibaren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile Darphane Genel Müdürlüğü’nün yerli ve milli pasaport için çalışmalar yaptığının bilgisini verdi.

GCM Yatırım Banner

Yerli pasaportlarda ilk önce yeşil pasaportun basılacağı söylenirken, talebin yüksek olması sebep olarak sunuldu. Günlük pasaport talebinin normalde 7-8 bin civarında olduğunu bildiren Soylu, bu rakamın son 4-5 aydır 10-15 bin arasında gidip geldiğini vurguladı.

Soylu: Medya Vatandaşı Yanlış Bilgilendirdi!

Soylu, pasaport talebinin artmasına sebep olarak her şeyi ‘siyasallaştırmayı seven candaş medyayı’ gösterdi. Medyanın toplumu yanlış bilgilendirdiğini, meseleyi kaosa döndürebilmek için kasti bir anons yaptığını ifade etti.

Medyanın “Fahiş fiyata 2023’te pasaport ulaşacak.” dediğini hatırlatan Soylu, bunun tamamen spekülatif olduğunu söyledi. Medyanın yaptıkları yayında başarılı olduğunu aktararak, bu yayının hainlik olduğunu savundu. Soylu, medya hakkında şöyle konuştu:

“Hakikaten fitnenin, hainliğin sınırı yok. Yaklaşık 7-8 binlik üretim talebimizi 15-16 bine çekiverdiler. Biz ona da yetişiriz. Yılbaşından itibaren 1 milyon 630 bin pasaport verdik ve bunların yüzde 58’i yurt dışına çıkmadı. Acil durumlarda zaten günü birlik pasaport veriyoruz. O kadar seri çalışıyoruz, gelip buradan bir saat sonra pasaportunu alma imkanına sahip. Bunu da manipüle ettiler, ‘Uzun kuyruklar oluşuyor’ dediler.”

Şu anda yaklaşık 112 bin yeşil pasaport talebinin bulunduğunu, bunun yaklaşık 57 bininin uzatma istemi olduğunu belirtildi. Soylu, Mayıs’da aldıkları kararla yeşil pasaportların süresini 5 yıldan 10 yıla çıkarıldığını anımsattı.

Yeşil pasaportta var olan süre uzatımının 29 Ağustos itibarıyla yapılabildiğine dikkat çeken Soylu, bütün nüfus müdürlüklerinin artık bunu yapabileceğini bildirdi. Herhangi bir ücret ödemeden 5 yıllık, 3 yıllık veya 2 yıllık süresi dolan pasaportların 10 yıla çıkarılabileceği eklendi.

Pasaportlarda ‘Turkey’ Yerine Türkiye Yazacak!

Yerli ve milli pasaportlarda “Turkey” yerine “Türkiye” ifadesi yer alacak. Soylu, önceki pasaportlarda 27 olan güvenlik ögesine ek olarak yerli ve milli pasaportta 36 ilave ögenin daha eklendiğini paylaştı.

Yerli ve milli pasaportların sayfalarında, Türkiye’nin tarihi ve kültürel yerlerinin fotoğrafları ile ülkenin endemik bitki yapısı güvenlik ve tamamlayıcı öge olarak kullanılacak.

Türkiye’nin kendi yerli ve milli pasaportunun bu gece itibarıyla basılmaya başlandığına işaret eden Soylu, ilk olarak 1000 adet basılacağını vurguladı. Basımın ertesi gün 2 bin adede çıkarılıp takibinde 5 bin, 10 bin adet olarak basılacağını konuşmasına ekledi.

Basım aşamalarında kontrollerin devam edeceğini söyleyen Soylu, deneme basımlarında yüzde 100 güvenlik başarısının elde edildiğinin bilgisini verdi.

TÜBİTAK Çipleri Uyumlaştırıyor!

Macaristan’la yapılan anlaşmada, Türkiye’nin ülkeye yıllık 250 bin pasaport basacağı duyuruldu. Aynı şekilde Macaristan’ın da Türkiye’ye 250 bin pasaport basacağı eklendi. Doğal afetlerden kaynaklı bir süreç olduğunda ülkelerin birbirlerinin ihtiyaçlarını gidereceği kaydedildi.

Eylül ayının sonuna kadar yaklaşık 170 bin pasaportun basılacağına değinen Soylu, daha sonra adedin 250 bine, 300 bine ve yükselerek devam edeceğine işaret etti.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) kullanılan çipleri uyumlaştırdığını açıklayan Soylu, vatandaşların pasaport konusunda endişe içerisinde olmamasını ekledi.

Yeşil pasaportun basımının ardından hem diplomatik hem umumi hem de gri pasaportun yeni basımı başlayacak.

Üretim planlamasına da değinen Soylu, 5-10 gün içerisinde bekleyen talebi erittikten sonra hem verileceğini hem de stoklamaya başlanacağını ekledi.

Soylu konuşmasında, 120 bin umumi pasaport talebinin olduğunu şu anda da 100 bin umumi pasaportun ellerinde olduğunu bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.