Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Nebati: Enflasyon Belasından Kurtulacağız

Enflasyon ve ihracat hakkında açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, yüksek enflasyon sorununu görmezden gelmelerinin mümkün olmadığını söyledi.
Bakan Nebati: Enflasyon Belasından Kurtulacağız
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda enflasyon ve ihracat konusunu değerlendirdi. “Enflasyon bizim meseledir. Ancak bu durum ihracat, istihdam ve üretimdeki rekorlarla Cumhuriyet tarihi rekorlarını kırdığımız gerçeğini asla gölgeleyemez.” diyen Nebati, bugün açıklanan verilere atıfta bulundu.

Pandeminin yarattığı tedarik zinciri aksamalarına ek olarak Rusya-Ukrayna savaşının küresel enerji, gıda ve diğer emtia fiyatlarını daha da yükseltmesinin tüm dünyada enflasyonu körüklediğini belirtti.

ABD’de enflasyonun son 41 yılın zirvesinde olduğunu hatırlatarak, Almanya ve Fransa’da da 40 yılın en yükseğinde olduğunu söyledi. Benzer şekilde diğer Avrupa ülkelerinde de durumun aynı olduğunu sözlerine ekledi.

Tüm bu olumsuzlukların yanında ülkemizde bir de enflasyonda döviz kurlarına bağlı olarak yükseliş olduğunu dile getirdi. Fakat kur korumalı mevduat ürünleri başta olmak üzere Aralık ayından bu yana alınan tüm tedbirlerle finansal piyasalarda istikrarı sağlayarak döviz kurundaki oynaklığı önemli ölçüde kontrol altına aldıklarını açıkladı.

Bunların yanında KDV ve vergi indirimleri, saha denetimleri, stratejik sektör ve emtialardaki sübvansiyonları kapsayıcı teşvik paketleri olmak üzere geniş önlemler aldıklarını ve almaya devam edeceklerini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Açıklamasına, “Yüksek enflasyon sebebiyle insanımızın yaşadığı sıkıntıların her birinin farkındayız ve sorunları asla görmezden gelmemiz söz konusu dahi olamaz. Herkes şunu çok net bir şekilde bilmedir ki son 20 yılda, millet olarak karşı karşıya kaldığımız her türlü krizden nasıl güçlenerek çıktıysak, bugün bu enflasyon belasından da aynı iradeyle kurtulacak, güçlenerek yolumuza devam edeceğiz.” sözleriyle devam etti.

Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre ihracat Nisan ayında 23,4 milyar dolara ulaşarak rekor kırdı. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, son 12 aylık ihracatın ise 240 milyar dolar eşiğini aştığını söyledi.

Enflasyon ise Nisan’da aylık bazda yüzde 7,25, yıllık yüzde 69,97 oranında artış gösterdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.