Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İhracat Nisan’da Tüm Zamanların En Yüksek Aylık Rakamına Ulaştı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, ihracat rakamlarını açıkladı. Bakan Muş, Nisan’da en yüksek aylık rakama ulaşıldığını bildirdi.
İhracat Nisan’da Tüm Zamanların En Yüksek Aylık Rakamına Ulaştı
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanlığı tarafından Nisan ayı Dış Ticaret verileri açıklandı. Rapora göre Nisan ayı ihracatında yeni bir rekora ulaşıldı. Raporla ilgili konuşan Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Nisan ayında ihracat rakamının, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 24,6 artışla 23,4 milyar dolara ulaştığını bildirdi.

Bunun tüm zamanların en yüksek aylık ihracat rakamı olduğunun altını çizen Bakan Muş, “Nisan ayı karşılama oranı enerji hariç yüzde 101 olmuş, son 12 aylık ihracatımız ise 240 milyar dolar eşiğini aşmıştır.” diye konuştu.

2022 Nisan ayı Dış Ticaret verileri
Kaynak: Ticaret Bakanlığı

Bakan Muş açıklamasında, 2022 yılının devamında güçlü performansın süreceğini ve ihracatta yeni rekorlara ulaşılacağına dair inançlarının tam olduğunu belirtti.

‘2022 Hedefine İlerliyoruz’

Türkiye güvenilir bir tedarikçi olduğunu belirten Bakan Muş, “Güçlü altyapısıyla önemli bir üs konumundayız. Son 12 aylık ihracatımızda 2022 yıl sonu hedefi olan 250 milyar dolara emin adımlarla ilerliyoruz” diye konuştu.

Reel kesim güven endeksinin 1.2 puan artarak 130.7 seviyesine çıktığını belirten Ticaret Bakanı, “Böyle bir ortamda ülkemizin üretime hız kesmeden devam etmesi ve ihracatta yakaladığı ivme son derece anlamlıdır.” ifadelerinde bulundu.

GCM Yatırım Banner

Bakan Muş, yurt dışı lojistik dağıtım ağlarının desteklenmesi için ihracatçıların lojistik alanda kapsamlı bir şekilde destekleneceğini söyledi. Ticaret Bakanı, bu destekler ile 2022 yılında hizmet ihracatında 68 milyar dolar hedefini aşacaklarını kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.