Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Nebati Asgari Ücretteki Artışı Değerlendirdi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan yeni asgari ücrete dair konuştu.
Bakan Nebati Asgari Ücretteki Artışı Değerlendirdi
HABER GİRİŞ

Bugün milyonlarca çalışanın heyecanla beklediği asgari ücret, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Temmuz ayından itibaren geçerli olmak üzere asgari ücrette yüzde 30’luk artış yapıldığını ve net rakamın 5.500 TL’ye çıkarıldığını söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, AK Parti Diyarbakır İl Başkanlığı’nı ziyaretinde, açıklanan asgari ücrete dair değerlendirmede bulundu. Bakan Nebati son artışa dair, yıl başında da yüzde 51 oranında bir zam yapıldığını hatırlattı.

Asgari ücretteki artışın birikimli olarak yüzde 95’e ulaştığını belirten Bakan Nebati, gelir vergisi ve damga vergisinden vazgeçtiklerini söyledi. Kamu maliyesi olarak yüklendiklerini sözlerine ekledi.

Nebati: Düzenleme Tüm Çalışanlara Yönelik

Asgari ücret kısmındaki vazgeçilen miktarın sadece asgari ücretliler için değil tüm çalışanlara da yönelik olduğunu belirten Nebati, kamu çalışanlarının aradaki miktardan faydalanmış olacağını ifade etti.

Temmuz ayında yapılan bu düzenlemenin, dar ve sabit gelirli vatandaşları hayat pahalılığından korumak amacıyla yapıldığını kaydeden Bakan Nebati, ilerleyen süreçte, Fiyat İstikrarı Komitesi ve Gıda Komitesi’nde aldıkları kararlarla arz güvenliğini ve istikrarını güçlendirmeye, tarımsal üretimi geliştirmeye ve enflasyonla mücadeleye kararlılıkla devam edeceklerini bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Bakan Nebati sözlerinin devamında, döviz kurlarındaki dalgalanmalara değindi Bu hareketleri en aza indirmek için Kur Korumalı Mevduat ve ilaveten Gelire Endeksli Senetlerin ihracını başlattıklarını hatırlattı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın