Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Nebati: 241 Milyar TL Vergi Gelirinden Vazgeçildi

Hazine Bakanından gelen son dakika açıklamaya göre enflasyonla mücadelede 241 milyar liralık vergi gelirinden vazgeçiliyor. İşte detaylar;
Bakan Nebati: 241 Milyar TL Vergi Gelirinden Vazgeçildi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyon, kur baskıları ve ihracatla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bugünkü Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki sunumunda Nebati, 241,3 milyar liralık vergi gelirinden vazgeçtiklerini açıkladı.

Vergi gelirinden vazgeçme sebebinin, enflasyonla mücadele olduğunu söyledi. Bu, Nebati’nin tırmanmaya devam eden ve Mayıs’ta yüzde 73,5’e ulaşan enflasyona ilişkin açıklamaları arasına eklendi.

Mayıs ortasında enflasyonu kalıcı olarak tek haneye indirmeyi taahhüt eden Hazine Bakanı, bugünkü ek bütçe sunumunda şu ifadeleri kullandı:

“Vatandaşlarımızın günlük hayatlarını etkileyen olağanüstü fiyat artışlarının alım güçlerine en az düzeyde yansıması için azami çabayı gösteriyor ve gerekli adımları ivedilikle atıyoruz. Enflasyonla mücadeleye katkı sağlamak amacıyla kamu olarak 2022 yılında 241,3 milyar lira vergi gelirinden vazgeçiyoruz.”

Bu ay daha önce yaptığı bir açıklamada enflasyonla mücadele 2022 yılında 239 milyar liralık vergi gelirinden vazgeçtiklerini duyurmuştu.

Bugünkü açıklamasında enflasyonun 90’lı yıllarda kronik bir sorun haline geldiğini ve iktidara geldikleri andan itibaren uygulanan politikalarla oranı düşürdüklerini söyledi. Bugün de aynı şekilde enflasyonu düşürmek için gereken mücadeleyi kararlıkla sürdürdüklerini ekledi.

GCM Yatırım Banner

Bakan Nebati, son dönemin öne çıkan konusu enflasyon dışında ihracata da değindi. Cumhuriyetin 100. yılındaki hedefin, 300 milyar doları aşan ihracatla yeni rekorlar kırmak olduğunu dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.