Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nebati Duyurdu: 239 Milyar TL Vergi Gelirinden Vazgeçiyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, enflasyonla mücadele kapsamında alınan yeni kararları açıklarken, ekonomiye dair karamsar olunmaması gerektiğini söyledi.
Nebati Duyurdu: 239 Milyar TL Vergi Gelirinden Vazgeçiyoruz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Gaziantep’te düzenlenen A Para Sohbetleri Programı’na katıldı. Son 20 yılda elde edilen başarılara değinen Nebati, Gaziantep’in 2002 yılından bu yana ihracatını 17 kat artırarak, 619,5 milyon dolardan 10,8 milyar dolara yükselttiğini söyledi.

Bu süreçte yakalanan güçlü ve istikrarlı büyüme sayesinde birçok ilin mevcut potansiyelini geliştirerek atılım yapma fırsatı elde ettiğini dile getirdi. Gaziantep’in 2021 yılında Türkiye genelinde en çok ihracat yapan beşinci şehir olduğuna dikkat çeken Nebati, böylelikle bölgesinin lokomotif ili olduğunu belirtti.

Bu kentin dış ticaret fazlası vererek cari açığın sürdürülebilirliğine büyük katkı sağladığını, 2002 yılında dış ticaret açığı veriyorken, Nisan ayı itibarıyla 2,8 milyar dolar dış ticaret fazlası verdiğini açıkladı.

“Bizim birçok Gaziantep’e ihtiyacımız var. Başarının kodlarını alın ve uygulayın. Böylece Gaziantep, İzmir ve Bursa’nın ardından en yüksek dış ticaret fazlası veren 3’üncü ilimiz oldu.” diyen Hazine Bakanı, bu şehrin kalkınması için de destek olduklarını sözlerine ekledi.

Büyümede Güçlü Performans Devam Etti

Büyümede Güçlü Performans Devam Etti
Kaynak: TÜİK

Türkiye ekonomisinin ilk çeyrekte yüzde 7,3 büyüdüğünü hatırlatan Nebati, iç talebin büyümeye katkısının 3,9 puan ve net dış talebin katkısının 3,5 puan olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

2021 ilk çeyrekte elde edilen dengeli büyüme kompozisyonunun, 2022 yılı ilk çeyrekte de devam ettiğini belirtti. Mayıs ayında ihracatın yıllık olarak 242,6 milyar dolarla rekor kırdığına dikkat çekti.

Pandeminin başladığı 2020 yılı Nisan ayına göre oluşturulan ilave istihdamın 5 milyonu aştığını, böylece pandemi öncesine kıyasla istihdamını en çok artıran OECD (Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü) ülkesi olduğumuzu açıkladı.

Bütçenin Mayıs ayında 149,2 milyar lira fazla verdiğini belirterek, “Önümüzdeki süreçte de kamu maliyesindeki sağlam duruşumuzu kararlılıkla sürdüreceğiz. Sosyal medyada ‘kamu maliyesi bozulmuştur’ şeklinde yazanları telin etmekten yorulduk.” dedi.

Pandemi ve hemen ardından gelen Ukrayna’daki savaşın enerji, gıda ve emtia fiyatlarını yükselttiğini, bu durumun tüm dünyada enflasyonu önemli ölçüde artırdığını belirtti.

Enflasyonla mücadelenin birinci öncelikleri olduğunu bir kez daha dile getiren Bakan Nebati, finansal istikrarın desteklenmesi amacıyla, ekonomi yönetiminin tüm kurumlarıyla birlikte seferber olduklarını ifade etti.

TL Tasarruf Sahiplerine Cazip Getiriler Sunduk

TL Tasarruf Sahiplerine Cazip Getiriler SundukŞimdiye kadar hayata geçirilen adımlarla hem TL tasarruf sahiplerine cazip getiriler sunduklarını hem de tüketici kredilerinin aşırı artıp istenmeyen alanlarda kullanılmasını engellediklerini söyledi.

Ardından dün detayları açıklanan Gelire Endeksli Senetler (GES) hakkında bilgi verdi. GES’in bireysel yatırımcılara yönelik olacağını, bankalar aracılığıyla 15 Haziran’dan itibaren talep toplanmaya başlanacağını söyledi.

GES’lerin getirilerinin; Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) içerisinde yer alan Devlet Hava Meydanları İşletmeleri (DHMİ) ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nden (KEGM) bütçeye aktarılan hasılat paylarına endeksli olacağını açıkladı.

Tüketici kredilerinde dar gelirli vatandaşlara yönelik pozitif ayrımcılık anlayışıyla hareket ettiklerini, mali disiplinden vazgeçmeden dar gelirli vatandaşlara yönelik destekleri sürdüreceklerini dile getirdi.

Ardından sözü yeniden enflasyona getiren Nebati, mücadele sürecinde bugüne kadar çeşitli adımlar attıklarını, 2021 yılında 154,2 milyar liralık vergi gelirinden vazgeçtiklerini söyledi. 2022 yılında ise 239 milyar liralık vergi gelirinden vazgeçtiklerini duyurdu.

Konuşmasını “İşinize odaklanın, hedefiniz belli, bizler ekonomi yönetimi olarak odaklandık ve yürüyoruz, bu ülke yürümeye devam edecek. Bugün biz, geçmişteki gibi hantal, bürokratik engellerle vakit kaybeden ve küçük düşünen bir Türkiye değiliz.” sözleriyle sürdürerek, ekonomide tarihte görülmemiş başarıların yok sayılmaması, bazı dönemsel verilerin abartılıp, karamsar senaryoların yayılmaması gerektiğine dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.