Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hazine ve Maliye Bakanlığı GES Koşullarını Açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından geçtiğimiz gün duyurusu yapılan gelire endeksli iç borçlanma senedi ihracına dair koşulları açıkladı. Detaylar şöyle...
Hazine ve Maliye Bakanlığı GES Koşullarını Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türk Lirası varlıklarını teşvik etmek adına geçtiğimiz gün gelire endeksli senet ihracı (GES) için talep toplanacağı duyurusunda bulunmuştu. Bakanlıktan yeni bir açıklama yapıldı ve GES için ayrıntılı koşullar paylaşıldı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, yatırım araçlarının çeşitlendirilmesi ve genişletilmesi kapsamında TL varlıklara yönelimi teşvik etmek amacıyla, gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi (GES) ihraç edileceğini bildirdi

Bakanlık bu kapsamda Türkiye genelinde 15 Haziran – 22 Haziran 2022 tarihleri arasında, GES ihracına ilişkin talep toplama işlemlerinin gerçekleştirileceğini açıkladı.

Yalnızca gerçek kişiler için bu senetlerin ihraç edileceği belirtilirken, talep toplama işlemleri ile kupon ve anapara ödemelerinin belirtilen bankaların şubeleri aracılığı ile gerçekleştirileceği kaydedildi. Bu bankalar şu şekilde;

  • T.C. Ziraat Bankası AŞ.
  • T. Halk Bankası AŞ.
  • T. Vakıflar Bankası T.A.O.

Senetler için asgari talep tutarı 1.000 TL olup 1 TL’nin katları şeklinde ihraç edilecek. Talep toplama dönemini takip eden haftada, 24 Haziran 2022 Cuma gününde, yatırımcıların hesaplarına senetlerin aktarılacağı kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

GES’lerin getirileri, Kamu İktisadi Teşebbüsleri içerisinde yer alan Devlet Hava Meydanları İşletmeleri (DHMİ) ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nden (KEGM) bütçeye aktarılan hasılat aylarına endeksli olacak.

Bakanlık söz senetlerin getirilerine ilişkin ödemelerin hesaplanmasında DHMİ ve KEGM tarafından bütçeye aktarılan üç aylık hasılat payların toplamının esas alınacağını bildirdi.

Kupon ödemeleri, Hazinece belirlenen getiri oranının hasılat payı tutarları gerçekleşmeleri neticesinde hesaplanan endeks değeri ile yeniden değerlenmesi yöntemiyle hesaplanacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.