Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hazine ve Maliye Bakanlığı GES ile TL’yi Teşvik Edecek

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından vatandaşların Türk lirası varlıkların tasarrufunu sağlamak adına yeni bir enstrüman tanıtıldı.
Hazine ve Maliye Bakanlığı GES ile TL’yi Teşvik Edecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Akşam saatlerinde Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ekonomide atılacak yeni adımlara dair bir açıklama yapılacağı duyurulmuştu.

Beklenen açıklama geldi. Bakanlıktan yapılan açıklamada gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi (GES) ihraç edileceği kaydedildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, gelire endeksli devlet borçlanma senedi talep toplama işlemlerinin 15 Haziran’dan itibaren başlayacağını açıkladı.

Duyuruda, “İhraç edilecek senetler, 3 ayda bir yatırımcısına kupon getirisi sağlayacak olup kupon ödemelerinde asgari getiri garantisi olacaktır.” ifadelerine yer verildi.

Yalnızca Gerçek Kişiler Yararlanacak

Bu enstrümanın yalnızca gerçek kişilere sunulacağı belirtilirken, ülke genelinde duyuru ve talep toplama yoluyla ihraç gerçekleştirileceği bildirildi.

GCM Yatırım Banner

İlgili tüm işlemler Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın resmi sitesinde yayınlanacak ve belirlenen bankalar aracılığı ile gerçekleştirilebilecek.

Gelire endeksli devlet iç borçlanma senetleri, üç ayda bir yatırımcılara kupon getiri sağlayacak ve ödemelerde asgari getiri garantisi sağlanacak.

Kupon ödemelerindeki getiri ve vade oranları ihraç duyurusu ile ilan edilecek. Bu getiri oranının, Bakanlık tarafından belirlenen getiri oranının, hasılat oranları çerçevesinde hesaplanıp endeks değeri ile çarpılması ile belirleneceği kaydedildi.

Dolarda Yükseliş Tepkisi

Dolar/TL günlük grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Bakanlığın yeni enstrümanı duyurmasının ardından dolar kurunda yükseliş meydana geldi. Açıklama öncesi 16.80 TL seviyelerinden işlem gören kur, an itibarıyla 17.13 TL seviyesinden işlem görüyor.

Dolar kuru gündüz saatlerinde 17.20 TL seviyelerini test etmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.