Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Müjdeyi Verdi: 450 Milyon Dolarlık Kaynak Ayrılacak

Dünya Bankası ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ortak yürüttüğü proje ile sanayicilere ve KOBİ’lere 450 milyon dolarlık destek verecek. İşte detaylar;
Bakan Müjdeyi Verdi: 450 Milyon Dolarlık Kaynak Ayrılacak
HABER GİRİŞ

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye Yeşil Sanayi Projesi kapsamında 450 milyon dolarlık finansman kullandırılacağını açıkladı. Dünya Bankası ile ortak yapılacak proje ile KOBİ ve teknoloji girişimlerinin enerji yatırımları ve sanayide döngüsel ekonominin desteklenmesini hedefliyor.

450 milyon dolarlık finansmanı sanayicilere, KOBİ ve teknoloji girişimlerine sunacaklarını belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, bu projeyle AR-GE projelerini destekleyeceklerini, karbon salınımını azaltacaklarını paylaştı.

Kacır, ihracatın yüzde 90’dan fazlasını gerçekleştiren Türk sanayisini Avrupa Birliği sınırında karbon mekanizmasını daha hazır hale getireceklerlni, aynı zamanda Paris İklim Anlaşması kapsamında Türkiye’nin karbon nef sıfır hedeflerine yakınlaşacaklarını aktardı.

KOSGEB ve TÜBİTAK’a Kaynak

Açıklanan proje çerçevesinde 250 milyon dolar KOSGEB için 175 milyon dolar ise TÜBİTAK için ayrılacak. Türkiye sanayisi toplam ihracatın yüzde 90’ından fazlasını kapsıyor. Bunun yüzde 40’ından fazlası Avrupa Birliği (AB) ülkelerine yapılıyor.

AB, Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (CBAM) bünyesinde AB’ye ihraç edilen ürünler için karbon konusunda daha hassas olacağını duyurmuştu. Türkiye de karbon salınımının düşürülmesi ve AB ile anlaşmalarda uyumu gerçekleştirebilmek için harekete geçti.

GCM Yatırım Banner

Güneş Enerjisine Ağırlık Verilecek

Büyük bir atılım olarak değerlendirilen bu proje ile işletmeler yenilenebilir enerjilere yatırım yapacak ve kaynak verimliliklerini iyileştirecek. Böylelikle Avrupa Yeşil Mutabakatı’na (AYM) uyum sağlanacak.

KOSGEB, KOBİ’lerin yeşil dönüşüm eylemlerine geri ödemeli destek verecek. Yenilenebilir enerji, kaynak verimliliği, atık yönetimi, döngüsel ekonomi gibi faaliyetler desteklenecek.

TÜBİTAK ise Türkiye’de veya diğer pazarlarda yeni yeşil teknolojilerin, ürünlerin veya süreçlerin geliştirilmesini içeren yeşil inovasyon faaliyetlerine destek verecek.

Kurumların gayreti ile su verimliliği, sürdürülebilir atık yönetimi, yalın üretimler ve ham madde verimliliği gibi birçok alanda iyileştirmeler yapılacak. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın