Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Işıkhan: Türkiye Yüzyılı’na Yakışan Bir Başlangıç Yaptık

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan, kısmi uzlaşma sağlanan 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşme görüşmelerine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. İşte detaylar;
Bakan Işıkhan: Türkiye Yüzyılı’na Yakışan Bir Başlangıç Yaptık
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ev sahipliğinde yürütülen memur ve memur emeklilerinin 2024-2025 yılları arasındaki mali ve sosyal haklarının belirleneceği 7. Dönem Toplu Sözleşme süreci sona erdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, kamu toplu sözleşme sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.

7. Dönem Kamu Toplu Sözleşme Hizmet Kolları İmza Töreni’nde konuşan Işıkhan, görüşme sürecini değerlendirirken “Türkiye Yüzyılı’na yakışan bir başlangıç yapmış olduk.” ifadelerini kullandı.

11 hizmet kolu ile mutabakat sağlanan görüşmelerde Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, oransal kısımda mutabakat sağlanamadığını vurgulamıştı. Işıkhan ise yaptığı açıklamada, “Tabii gönlümüzden geçen, mali haklar konusunda da genel bir uzlaşma olsaydı çok daha iyi olurdu.” ifadelerini kullandı.

Hiçbir Kamu Görevlisini Enflasyona Ezdirmeyeceğiz

Görüşmelerin kısmi de olsa uzlaşmayla sonuçlanmasından memnun olduğunu belirten Işıkhan, Yalçın ile sendika başkanları ve temsilcilerine süreci titizlik, anlayış ve nezaket çerçevesinde yürüttükleri için teşekkür etti.

Süreçte herkesin yoğun mesai harcadığını bildirerek, “Haklarınızı helal edin çünkü aslında bu süreç iyi geçti, çok fazla tartışma yaşamadan sosyal diyaloğu da geliştirerek, birbirimizi daha iyi tanıyarak, iletişim kalıplarımızı ve sınırlarımızı bilerek çok iyi bir süreç geçirdiğimizi düşünüyorum.” dedi.

GCM Yatırım Banner

Işıkhan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükümetlerinin hiçbir kamu görevlisini, çalışanı, esnaf, çiftçi, emekliyi enflasyona ezdirmediğini savundu.

Tüm kamu görevlilerine Ocak 2024’te yüzde 40-45’e yakın bir zam artışı olacağını dile getirerek, “Bence bu çok önemli bir rakam.” dedi.

Sıkıntıların çözümü için müdahalede bulunan ve inisiyatif alan Erdoğan’a teşekkür eden Işıkhan, alınan kararların hayırlı olmasını diledi.

Türkiye Yüzyılı’na yakışan bir başlangıç yapıldığını öne sürerek, “Tabii gönlümüzden geçen, mali haklar konusunda da genel bir uzlaşma olsaydı çok daha iyi olurdu.” dedi. Konuşmanın ardından Işıkhan ve Ali Yalçın, hizmet kolları sözleşmesini imzaladı.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın