Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Toplu Sözleşme Görüşmesinden Sonuç Çıkmadı: Hakem Heyetine Gidilecek

Kamu İşveren Heyeti ile Memur-Sen arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinden sonuç çıkmazken, zam kararı için Kamu Görevlileri Hakem Heyetinin kararı beklenecek.
Toplu Sözleşme Görüşmesinden Sonuç Çıkmadı: Hakem Heyetine Gidilecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Memur ve memur emeklisi için 2024-2025 yıllarını kapsayan zam görüşmeleri sona erdi. 1 Ağustos’ta başlayan müzakere sonucunda taraflar anlaşamazken, zam kararı için Kamu Görevlileri Hakem Heyeti devreye girecek. 11 üyeden oluşan kurul oy çokluğuyla karar alıyor ve bu karara itiraz edilemiyor.

11 hizmet kolunda ise Kamu İşveren Heyeti ile yetkili sendikalar arasında anlaşma sağlandı. Hakem heyeti 31 Ağustos’a kadar nihai kararını açıklayacak. Görüşmelerin ardından Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan ve Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın açıklamalarda bulundu.

Bakan Işıkhan, kısmi uzlaşmayla 11 hizmet kolunda imza attıklarını belirtti ve “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye Yüzyılı’na yakışan bir süreç içerisinde çalışanlarımızı enflasyona ezdirmedik” açıklamasını yaptı.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ise oransal kısımda mutabakat sağlayamadıklarını belirterek, bunun hakeme gideceğini ve tahkim sürecinin başlayacağını söyledi. Genel toplu sözleşmeye ilişkin oransal zammın dışındaki kısımlarda önemli başlıklarda kazanımlar olduğu gibi 11 hizmet kolunda mutabakat sağlandığını sözlerine ekledi.

Hükümet son teklifinde 2024 için toplam yüzde 25, 2025 için ise toplam yüzde 11 zam teklif teklifi yapmıştı. Memur-Sen ise 2024 için toplam yüzde 70, 2025 için ise yüzde 40 zam talebinde bulunmuştu. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın