Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Dönmez: “Doğal Gaz Merkezi Olmaya İlişkin Çalışmalar Var”

Türkiye'nin büyük bir doğal gaz merkezi olabileceğine dair söylemelere Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez'den değerlendirme geldi. İşte detaylar...
Bakan Dönmez: “Doğal Gaz Merkezi Olmaya İlişkin Çalışmalar Var”
HABER GİRİŞ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin geçtiğimiz günlerde Avrupa’ya sağlanacak doğal gaz tedarikinde Türkiye’nin büyük bir doğal gaz merkezi olabileceğini duyurdu. Bu açıklamasının ardından ABD bu duruma karşı çıktı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’den konuya yönelik son açıklama geldi.

Kabine toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Dönmez, Türkiye’nin uluslararası doğal gaz dağıtım merkezi olması yönünde çalışmaların sürdüğünü açıkladı.

“Doğal Gaz Merkezi Olmaya İlişkin Çalışmalar Var”

Geçtiğimiz günlerde Avrupa’ya seslenerek rüzgar enerjisi alanında arz merkezi olmak istediklerini söyleyen Bakan Fatih Dönmez, bu sefer doğal gaz merkezi olmaya ilişkin çalışmaların olduğuna dikkat çekti. 7 boru hattının olduğuna değinerek 3’ünün Yüzer LNG Depolama ve Gazlaştırma Ünitesi (FSRU) olmak üzere 5 LNG tesisinin ve 2 yer altı doğal gaz depolama tesisinin olmasını çalışmaların göstergesi olarak nitelendirdi.

Yol haritasının yıl sonuna kadar netleşeceği bildirildi. Türkiye’nin daha önceki projelerde olduğu gibi anahtar bir rolünün olduğunu vurguladı.

Rusya ile İşbirliği Olacak mı?

Rusya ile işbirliğinin mümkün olup olmadığı sorusunu yanıtlayan Bakan Dönmez, Türkiye’nin ham petrolün ticaretini rafinerilerin yaptığını söyledi. Özel sektörde TÜPRAŞ’ın ve Star Rafinerisinin olduğunu kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Bu kurumların spot alımlarının çok fazla olmadığını genelde bir yıl öncesine kadar sözleşmenin yapıldığını aktardı. Her bir rafinerin aylar öncesinden bu yıl ne kadar hangi kaynaktan tüketeceğini planladığını söyledi.

Bakan Fatih Dönmez, çok yakın bir zamanda Avrupa’nın doğal gaz için Türkiye’yi tercih ettiğini söyledi. Türkiye’nin doğal gazı Batı’daki ülkelere ulaştırılmasında kritik bir rol üstlenebileceğini belirtti. Ülkenin Batı ile köprü kurmak için ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın