Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dönmez: Avrupa Doğal Gaz için Türkiye’yi Tercih Ediyor

Enerji Forumu için Almanya’ya giden Bakan Dönmez, doğal gaz için Batı’nın rotasını Türkiye’ye çevirdiğini söyleyerek açıklamalarda bulundu.
Dönmez: Avrupa Doğal Gaz için Türkiye’yi Tercih Ediyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 4. Türk – Alman Enerji Forumu’na katıldı. Almanya’da önemli açıklamalar yapan Bakan Dönmez, doğal gaz konusunda Türkiye’nin jeopolitik konumuna değindi.

Yeşil hidrojen iş birliğini geliştirmek için Almanya Ekonomi ve İklim Koruma Bakanı Robert Habeck ile niyet mektubu imzalayan Bakan Dönmez, Türkiye’nin kritik roller üstlendiğini ifade etti.

Doğal gaz arzının Batı pazarına ulaşımı için Türkiye’nin kilit rolünün göz ardı edilemeyeceği mesajını veren Dönmez, “Ülkemiz komşu ülkelerdeki doğal gazın Batı’daki pazarlara ulaştırılmasında, şu an olduğu gibi gelecekte de kritik roller üstlenebilir” dedi.

Türkiye’nin Doğu ile Batı arasında köprü kurmak için elinden geleni yapmaya hazır olduğu mesajını veren, Dönmez’in açıklaması şöyle:

“Türkiye, Türkmenistan doğal gazı başta olmak üzere Hazar Bölgesi’nin, İsrail doğal gazı başta olmak üzere Doğu Akdeniz bölgesinin ve uzun vadede Irak’ın doğal kaynaklarının ülkemize ve ülkemiz yoluyla piyasalara ulaştırılması için elinden geleni yapmaya hazırdır.”

GCM Yatırım Banner

“Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Türkiye İle Temas Halinde”

Güneydoğu Avrupa ülkelerinin Türkiye ile temas halinde olduğunu açıklayan Dönmez, gaz taleplerinin karşılanması için Türkiye’nin tercih edildiği mesajını verdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, “Bugün yeşil hidrojen alanında imzalayacağımız belgenin de Türkiye’nin hidrojen alanındaki çalışmalarına katkı sunacağını ve iş birliğimizi geliştireceğini düşünüyoruz” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.