Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dönmez Avrupa’ya Seslendi: Arz Merkezi Olmak İstiyoruz

Bakan Dönmez, Rüzgar enerjisinde Türkiye’nin iddialı bir konumda olduğu mesajını vererek yeni üretim ve inovasyon merkezi olmayı amaçladıklarını duyurdu.
Dönmez Avrupa’ya Seslendi: Arz Merkezi Olmak İstiyoruz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, WindEnergy Hamburg Konferansı ve Fuar’ında gerçekleşen bir oturumda açıklamalarda bulundu. Rüzgar enerjisi sektörü hakkında değerlendirmelerini paylaştı.

Bakan, Kovid-19 salgınında arz zincirinin kırılmasıyla doğan kaotik durumda Türkiye’nin jeopolitik konumunun önemine değindi.

Küresel çapta ekonomik buhranlar yaşanırken Türkiye’nin güçlü ekonomisi ve global enerji projelerinde sahip olduğu deneyimle öne çıktığı mesajını verdi.

Bakan Dönmez, “Türkiye, bugün Avrupa’nın sadece doğal gaz arz güvenliğinde değil, aynı zamanda rüzgar ve diğer yenilenebilir enerji alanlarında da güvenilir ortağı, ekipman tedarikçisi haline geldi” dedi.

“Türkiye, Avrupa’nın Beşinci Büyük Rüzgar Ekipmanı Üreticisi”

Rüzgar enerjisi alanında Avrupa’nın ve bölgenin yeni üretim ve inovasyon merkezi olmayı amaçladıklarını açıklayan Dönmez, Türkiye’nin iddialı konumu hakkında konuştu.

GCM Yatırım Banner

Avrupa’nın beşinci büyük rüzgar ekipmanı üreticisinin Türkiye olduğunu söyledi. Kimi ekipman gruplarında ise lider konumda olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“2021 yılında 50’ye yakın ülkeye yaklaşık 1,5 milyar avroluk rüzgar türbin ve ekipmanı ihracatı yaptık. Firmalarımızın cirolarının yüzde 70-80’lik kısmı ihracat gelirlerinden oluşuyor. Türkiye’deki rüzgar türbini ve ekipman üreticileri türbin komponentlerinin yaklaşık yüzde 70’ini üretebiliyor. Türkiye, kanat ve kule üretiminde Avrupa lideri.”

Bakana göre Türkiye, Arz Merkezi Olmaya Göz Kırpıyor

Dönmez, Türkiye’nin yenilenebilir enerji kurulu gücünde dünyada 12’nci sırada olduğunu belirtti.

Yüzde 46’lık oranla, yenilenebilir kaynaklardan elde edilen elektrik üretiminde ise dünya ortalamasının üzerinde olduğunu ekledi.

Tüm bu etmenler sıralandığında, Türkiye’nin sürekli büyüme kaydeden ekonomisi ve artan nüfusuyla, bölgesel arz merkezi olma amacının yatırımcılar için büyük avantaj sağladığını savundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.