Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bolat Antalya’da Cari Açık için Hedef Verdi

Ticaret Bakanı Bolat, üç kamu bankasında kredi-banka kartlarındaki komisyon oranlarının düşürüldüğünü, özel bankaların da bunu yapabileceğini söyledi.
Bakan Bolat Antalya’da Cari Açık için Hedef Verdi
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Antalya Valiliği ziyaretinde ekonomi gündemine ve banka-kredi kartı komisyonlarına yönelik açıklamalarda bulundu. Türkiye’de esnafa 2023 yılında 164 milyar lira kredi kullandırdıklarını söyleyen Bolat, esnafa bugün 1,5 milyon liraya kadar yatırım kredisi verilebildiğini söyledi.

1,5 ay önce bakanlık olarak Türkiye Bankalar Birliği ile toplantı yaptıklarını hatırlatan Bakan Bolat, toplantıda bazı taleplerde bulunduklarını belirtti. Esnaf ve sanatkarların post makinesinden yani kredi kartı ve banka kartıyla yapılan alınan komisyonların düşürülmesini talep ettiklerini aktardı.

Üç kamu bankasının bir araya geldiğini ve kredi kartı komisyonunu yüzde 2,39’a düşürdüklerini ifade etti. Aynı şekilde iş yeri ücretinde de yüzde 50 indirim yapma kararı aldıklarını paylaştı ve bu 3 bankanın yaptığı önderliği diğer özel bankaların da takip edeceğini savundu.

Büyüme Açıklaması

Savunma ve Havacılık Sanayiinde Küresel Stratejiler Konferansı’na katılan Bolat, havacılık ve savunma sanayisinin Türkiye’nin odaklandığı konuların başında geldiğini vurguladı. Güçlü, gelişmiş, savunma sanayisi olan, güçlü ekonomisi ve ihracatı olan Türkiye’ye kimsenin yan gözle bakamayacağını ifade etti.

Küresel üretimin 2023 yılında patinaj yaptığını kaydeden Bolat, özellikle Avrupa ve Amerika’da durgunluk hakim olduğunu söyledi. Bu süreçte Türkiye’nin mal ihracatının arttığını ve 89’dan 100 milyar dolara çıktığını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Büyümenin yılın ilk 9 ayında yüzde 4,7 seviyesinde gerçekleştiğini, 1 Mart’ta Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından veriler açıklandığında büyümenin 1 trilyon doların üzerinde olduğunun görüleceğini vurguladı. Bakan, “Kişi başına milli gelirin 12 bin 500 dolar civarında olduğunu hep birlikte göreceğiz” dedi.

Hedef 30 Milyar Dolar

2023’ün Ağustos ayından bu yana her ay ithalatta azalış rakamları açıkladıklarını, 2022’de 110 milyar dolara çıkan dış ticaret açığını 2023’te 106’ya düşürdüklerini belirtti. Bugün itibarıyla 97 milyar dolar olduğunu ve azalmaya devam edeceğini paylaştı.

2023 cari açığı 45,2 milyar dolarla kapadıklarını, Mart, Nisan aylarına gelindiğinde cari açığın 30 milyar dolara kadar gerileyeceğini açıkladı. Türkiye’nin hizmet sektöründe cari fazla veren bir ülke olduğunu, bununla dış ticaret açığını düşürdüklerini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.