Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bilgin’den Bayram İkramiyesi ve Asgari Ücret Açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, katıldığı bir canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu. Ayrıntılar geliyor…
Bakan Bilgin’den Bayram İkramiyesi ve Asgari Ücret Açıklaması
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, yaklaşmakta olan Ramazan Bayramı öncesi milyonlarca emekliyi ilgilendiren açıklamalarda bulundu.

NTV’de katıldığı canlı yayında açıklamalarda bulunan Bakan Bilgin, emeklilere bayram ikramiyelerinin bin 100 lira olarak ödeneceğini söyledi. Ödemelerin 28 ya da 29 Nisan’da ödeneceğini belirten Bilgin, ücretlerde bir artış olmayacağını açıklamış oldu.

‘İkramiye Zammı Gündemde Yok’

Bakan Bilgin ücret artışının her zaman değerlendirebileceklerini ancak şu an ki mevcut durumun bu şekilde olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konuyla ilgili gündeme getirebileceği şeyler olabileceğini kaydeden Bakan Bilgin, “Tüm dünyanın gündeminde enflasyonu yok etme amacı varken, hiper enflasyon tehlikesini çağrıştıracak söylemleri doğru bulmuyorum.” diye konuştu.

Son dönemde artan enflasyon verileri nedeniyle emekli ikramiyelerinin 1.500 TL’ye çıkarılacağına dair söylemler gündemde yer almıştı.

GCM Yatırım Banner

Asgari Ücret Açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın gündeminde son günlerde sıkça dile getirilen asgari ücrete zam konusu da vardı. Asgari ücrete Temmuz’da zam yapmaya dair bir gündemleri olmadığını belirten Bakan Bilgin, bütün ücret türlerinde asgari ücret kadar geliri devre dışı bıraktıklarını söyledi.

Enflasyona uygun bir güncellemenin şu an için söz konusu olmadığını ifade eden Bilgin, popülist taleplere kaymayacaklarını ve gerçekçi olmaya devam edeceklerini kaydetti.

Türkiye’nin ihracata dayalı bir şekilde büyüdüğünü söyleyen Bilgin, büyümenin reel olarak sağlam temellere dayandığını ve ekonomik programı başarıyla götürmeye mecbur olduklarını ifade etti.

3600 Ek Gösterge için Tarih

Çalışma ve Sosyal  Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, milyonlarca çalışanın beklediği 3500 ek göstergede gelinen son duruma dair konuştu. Bakan Bilgin yasal düzenlemenin bu yıl Meclis’e gelmesini ve yıl sonunda Meclis’ten geçmesini beklediğini söyledi.

Bakan Bilgin 3600 ek göstergeden sonra ilk gündemlerinin 530 bin geçici sözleşmeli çalışanlar olacağını belirtti. Bilgin EYT’lere yönelik bir düzenlemenin ise gündemlerinde olmadığını ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın