Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Babuşcu Enflasyonun Düşüşe Geçeceği Tarihi Açıkladı

Şenol Babuşcu, TCMB'nin faiz kararının vatandaşa olan etkisi, enflasyonun düşüşe geçeceği tarih ve maaşlara yapılacak zam hakkında konuştu. Detaylar haberde...
Babuşcu Enflasyonun Düşüşe Geçeceği Tarihi Açıkladı
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), Haziran ayından bu yana politika faizinde yükseltme kararını sürdürüyor. TCMB’nin kararları sonrasında da bankalar uyguladığı kredi fazileri ve mevduat faizlerini artırıyor. Ziraat Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı İktisatçı Prof. Dr. Şenol Babuşcu, bu durumun vatandaşı rahatsız ettiğini söyledi.

Cumhuriyet TV yayınına katılan Babuşcu, söz konusu durumun aynı zamanda işletmeleri de etkilediğini bildirdi.

İşletmeleri ilgilendiren diğer konulardan birinin de POS cihazlarından alının komisyon olduğunu söyledi.

Babuşcu, “Biz kredi kartı ile alışveriş yaptığımızda bunu bir ay sonra ödeme döneminde parayı ödüyoruz ancak bankalar işletmelere aynı gün ödüyor. Bu süre zarfındaki faizi banka üstlenmez bunu POS kullanan işletmelere yansıtıyor. Bugüne kadar da yansıtıyordu ama politika faizi düşük olduğundan bu denli hissedilmiyordu” açıklamasında bulundu.

Bunun yanında POS cihazlarındaki komisyonların artmasının petrol işletmecilerini de isyan ettirdiğini aktardı.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Burada suçlu olanın bankalar olmadığını belirtti. Bankaların sistemi uyguladığını belirten Babuşcu, “ Eğer bankalara ‘Komisyon uygulama’ derseniz, ‘Pos kullandırmıyoruz’ diyecekler. Sistemin işleyebilmesi için akaryakıt fiyatlarının düzelmesi, kar marjlarının arttırılması gerekiyor. Yine bedeli vatandaş öder.” dedi.

“Enflasyon Haziran 2024’ten Sonra Düşüşe Geçecek”

Enflasyonun düşüşe geçeceği tarih hakkında konuşan Babuşcu, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı enflasyonun, minimum iki katının gerçek enflasyon olduğunu söyledi.

Seçimi düşünerek atılan yavaş adımlarla enflasyonun düşmeyeceğini aktardı. Babuşcu, enflasyonun Haziran 2024’ten sonra düşüşe geçeceğini söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yakın bir zamanda Financial Times’a yaptığı konuşmasında “Sabır” sözlerini hatırlatan Babuşcu, “ Enflasyon Haziran-Temmuz gibi düşüşe geçecektir. Yurttaş üç ay daha sabredecek. Üç ay sonra ocak ayında asgari ücrete, emekliye, memura çok yüklü bir zam yapılacak” dedi.

Bu zammın en az yüzde 50 olacağını tahmin eden Babuşcu, “Temmuz 2024 ve Ocak 2025’te çok az zam yapılır hatta hiç yapılmayabilir.” açıklamasında bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.