Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mehmet Şimşek Doğru Yoldayız Diyerek Sabır İstedi

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, Türkiye ekonomisini yeniden dengelemeyi ve iç talebi yumuşatmayı hedeflediklerini söyleyerek sabır istedi. Detaylar haberde;
Mehmet Şimşek Doğru Yoldayız Diyerek Sabır İstedi
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Financial Times’a Türkiye ekonomisine ilişkin açıklamalarda bulundu. Ekonomiyi yeniden dengelemeyi ve iç talebi yumuşatmayı amaçladıklarını söyleyen Şimşek, politik değişim süreci için sabırlı olunması gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni ekonomi politikalarını desteklediğine işaret ederek, “Doğru yoldayız.” ifadelerini kullandı. Güvenin geri döndüğüne dair güçlü kanıtların olduğuna dikkat çekerek, sürecin zorlu olduğunu söyleyerek sabır istedi.

Haziran ayında Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine gelmesinden bu yana uluslararası medyaya ilk röportajını veren Şimşek, Erdoğan’ın emriyle yıllarca sürdürülen geleneksel olmayan ekonomi politikalarının ardından ekonomiyi yeniden dengelemeye ve iç talebi yumuşatmaya çalıştığını bildirdi.

Enflasyon Beklentilerini Sıfırlamak için Güvene İhtiyaç Var

Financial Times röportajı, “Türkiye Maliye Bakanı zorlu koşulların düzelmesinin zaman alacağını söyledi” başlığıyla sundu.

Gelecek senenin ortalarına kadar enflasyonun geçiş sürecinde olacağını aktaran Şimşek, miktarsal sıkılaştırma tedbirleriyle birlikte finansal koşulların Merkez Bankası’nın politika faizinin işaret ettiğinden daha fazla sıkı olduğunu dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

“Enflasyon beklentilerini sıfırlamak için güvene ihtiyacınız var.” ifadeleriyle dikkat çeken Şimşek, şirketlerin ve bankaların dış kaynak erişimlerine de değinerek, şöyle konuştu;

“Biz ilerleme kaydettikçe şirketlerin ve bankaların uluslararası sermaye piyasalarına erişimleri iyileşecek, bu kritik bir konu. Bu noktadan sonra işimiz daha çok kolaylaşacak.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.