Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Aydem Yenilenebilir Enerji Yılın İlk Yarısı Kapasitesini Artırdı

Aydem Yenilenebilir Enerji, yılın ilk yarısındaki yatırımları ile enerji santralleri kapasitesini yüzde 13,3 oranında artırdı. Ayrıntılar geliyor…
Aydem Yenilenebilir Enerji Yılın İlk Yarısı Kapasitesini Artırdı
HABER GİRİŞ

Aydem Yenilenebilir Enerji, yılın ilk yarısına ilişkin sonuçlarını açıkladı. Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gönderilen bildirime göre şirket devreye aldığı hibrit güneş enerjisi santrali (GES) ve rüzgar enerjisi kapasite artışıyla kurulu gücünü yüzde 13,3 artırarak 1156 megavata çıkardı.

Şirketten yapılan açıklamada, yılın ilk yarısında 1 milyar 718 milyon lira faiz, amortisman ve vergi öncesi karlılık (FAVÖK) elde edildiği ve varlık büyüklüğünün 37,1 milyar liraya yükseldiği kaydedildi.

Eurobond ve hisse geri alımlarını sürdüren Aydem Yenilenebilir Enerji, bugüne kadar 70 milyon dolar nominal değerde Eurobond geri alımı gerçekleştirdi. Yılbaşından bu yana sürdürülen pay (hisse) geri alımları ise 6 milyon 105 bin 26’a ulaştı.

Aydem Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Ömer Fatih Keha, katma değer odaklı yatırımlara devam ettiklerini belirterek, yılın ilk yarısında hibrit GES ve rüzgar kapasite artışı kapsamında 9 türbin devreye alınmasının üretime olumlu yansıdığını söyledi.

Devreye aldıkları yatırımlar sonrası portföylerinin toplam kurulu gücünün 1156 megavata ulaştığını vurgulayan Keha, “60 megavat kurulu güce sahip rüzgar kapasite artışı projelerimiz ile birlikte üretimimizi daha da artırmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Keha, borçluluğun daha da azaltılması amacıyla yılın geri kalanında da Eurobond geri alımlarımlarını sürdürmeyi planladıklarını söyledi.

Eurobond anapara ödemelerinin Şubat 2025-Şubat 2027 dönemleri arasında gerçekleşecek olması ve ilgili periyot içerisinde beklenen döviz gelirleri sayesinde, Türk lirasındaki değer kaybının operasyonel nakit akışına olumsuz etkisinin olmayacağını tahmin ettiklerini sözlerine ekledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.