Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa’daki Kripto Girişimleri Geçen Yıl 5,7 Milyar Dolar Topladı

2022 yılı için yapılan yeni bir araştırma, kripto kışına rağmen Avrupa’daki girişimlere ilginin sürdüğünü ortaya koydu.
Avrupa’daki Kripto Girişimleri Geçen Yıl 5,7 Milyar Dolar Topladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Geçen yıl yaşanan pek çok olumsuz gelişme ile beraber kötüleşen kripto piyasası, risk sermayesi yatırımlarının akışında da yavaşlamaya neden oldu. Bununla birlikte, blockchain odaklı girişim sermayesi şirketi RockawayX ve başlangıç ​​veri sağlayıcısı Dealroom’un yeni bir raporu, bir bölgenin 2022’de hala rekor kıran yatırım seviyelerine ulaşmayı başardığını gösteriyor.

Rapora göre Avrupalı ​​kripto girişimleri, 2021’deki 5 milyar dolara kıyasla geçen yıl 5,7 milyar dolarlık bir fon girişi gördü. Yatırım döngüsünü, ikinci çeyrekte zirveye çıkan ve bu yılın ilk çeyreğinde keskin bir düşüş gösteren küresel bir trend takip etti.

Web3, önemli bir ilgi sektörü olmaya devam ederken, en hızlı büyüme, geliştirici araçları, blok zinciri ölçeklenebilirlik çözümleri ve 1. katman blok zincirleri dahil olmak üzere altyapı üzerinde oldu.

RockawayX CEO’su Viktor Fischer basın açıklamasında, bu verilerin, Avrupa’da temelin var olduğunu gösterdiğini belirterek, “Avrupa zaten çok sayıda kripto girişimine ve erken aşamadaki en iyi ekosisteme sahip. ABD büyüme sermayesi orada yoğunlaşırsa, Avrupalı ​​kripto şirketleri son döngüde ABD liderlerini fırlatan geç aşama finansmanını çekebilir.” açıklamasında bulundu.

Dünya çapındaki kripto yatırımları, risk sermayesi ve diğer yatırımların Ocak ayında yüzde 91 düşmesiyle 2023’e sert bir başlangıç ​​yaptı. Yatırımcılar, çöken kripto borsası FTX gibi merkezi finans projelerinden uzaklaşarak bunun yerine önceki aşama altyapı, Web3 ve merkezi olmayan finans (DeFi) projelerini desteklediler.

GCM Yatırım Banner

Kripto para sektörü yeni yıla ise hızlı bir giriş yaptı. Yılın başında 800 milyar dolar seviyesinde olan marketin değeri, geçen zaman içerisinde 1.1 trilyon doları aştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.