Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa’da Krediler Resesyon Endişelerine Rağmen Yükseliyor

Avrupa’da ekonomik durgunluğa ve resesyon endişelerine rağmen artan krediler dikkat çekti. İşte detaylar,
Avrupa’da Krediler Resesyon Endişelerine Rağmen Yükseliyor
HABER GİRİŞ

Avrupa’da, ekonomik belirsizliklere ve yüksek faiz oranlarına rağmen finansal olmayan şirketlere verilen banka kredileri, yaz başında şaşırtıcı derecede olumlu seyretmeye devam etti. ING’den ekonomist Bert Coljin, bu durumu Avrupa Merkez Bankası (ECB) için şahin bir işaret olarak yorumladı.

Özel sektöre verilen krediler, Temmuz ayında güçlü bir şekilde arttı. Düşük güvene, yüksek faiz oranlarına ve daha sıkı kredi standartlarına rağmen bu durumun şaşırtıcı olduğu aktarıldı.

Finansal olmayan kurumsal banka kredilerindeki büyüme, Temmuz’da yıllık yüzde 6,8’den yüzde 7,7’ye yükseldi. Coljin, bu durumun dramatik olduğunu ve baz etkisinden kaynaklandığını kaydetti.

Finansal olmayan şirketlere verilen aylık banka kredileri, Temmuz ayında yüzde 0,9’da sabit kaldı.Ekonomist, bu istatistiğin son trend büyümenin oldukça üzerinde olduğunu belirtti.

Temmuz’da hanehalkı kredi büyümesi, yüzde 4,6’dan yüzde 4,5’e geriledi. Coljin, hanehalkı banka kredilerindeki büyüme eğiliminin yavaşladığını, bu durumda yüksek faiz oranlarının etkisinin olduğunu ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Ekonomiste göre ECB’nin genişlemeyi durdurması ve faiz oranlarını artırmasından dolayı, para arzı yavaşlamaya devam ediyor.

Geniş para arzı (M3), Temmuz ayında yüzde 5,7’den yüzde 5,5’e düştü. Öncü gösterge olarak kabul edilen dar para arzı M1 ise yıllık yüzde 7,2’den yüzde 6,7’ye düştü.

Coljin, parasal duruşun sıkılaşmasının ve durgunluğa dair işaretlerin netleşmesinin, endişeleri artırdığını aktardı.

ECB için kurumsal banka kredilerinde devam eden arzın, nötr faiz oranından hala uzakta olduğunun bir işareti olarak görülebileceğini ifade etti. Tüketici borçlanma puanları ise değişiyor. Ekonomist, bu durumun Eylül toplantısı öncesinde şahin bir işaret olduğunu savundu.

ECB’nin resesyona giren bir ekonomik ortamın işaretleri daha yaygın hale gelmeden önce 50 baz puan daha artırım yapmasını beklediklerini paylaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.