Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa’da Doğal Gaz Fiyatları Bir günde Yüzde 15 Arttı

Dünyanın en büyük LNG tedarikçisi olan Avustralya'daki grevler, Avrupa'daki doğal gaz fiyatlarının yükselmesine sebep oldu. İşte detaylar;
Avrupa’da Doğal Gaz Fiyatları Bir günde Yüzde 15 Arttı
HABER GİRİŞ

Avustralya’daki bazı sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) tesislerindeki daha iyi çalışma ve ücret koşulları için düzenledikleri grevler sebebiyle Avrupa’da doğal gaz fiyatlarında yükseliş kaydedildi. Eylül vadeli kontratları bir günde yüzde 15 oranında arttı.

Avrupa’da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğal gaz ticaret noktası TTF’de, Eylül vadeli kontratlarda megavatsaat başına gaz fiyatı dün 34,4 eurodan kapanırken bugünkü açılış fiyat megavatsaat başına 35,7 euro olarak kaydedildi.

TTF’nin Eylül vadeli kontratlarında 35,7 eurodan açılan fiyatlar, dünkü kapanışa göre gün içerisinde yüzde 15 artış kaydederek 39,4 euroya yükseldi.

Avustralya’daki LNG tesislerinde çalışan işçilerin daha iyi çalışma ve ücret koşulları talebiyle grev olasılığı, arz kesintisi yaşanabileceğine ilişkin endişelerin artırarak fiyatlarda yükselişe sebep oldu.

Avustralya Dünyanın En Büyük LNG İhracatçısı

Avrupa’daki LNG fiyatları, geçen hafta ortasında grev haberlerinin çıkmasından bu yana dalgalı seyrini sürdürüyor.

GCM Yatırım Banner

Geçen sene 80,9 milyon ton LNG ihracat yapan Avustralya, dünyanın en büyük ihracatçısı konumunda bulunuyor. Ülke, küresel LNG ticaretinde yüzde 20,1 paya sahip.

Ülkede Chevron and Woodside Energy Group şirketlerine ait grev riski bulunan Gorgon, Wheatstone ve North West Shelf tesisleri 40,8 milyon tonla Avustralya’nın toplam LNG ihracat kapasitesinin yarısını karşılıyor. Küresel LNG ticaret hacminin ise yüzde 10’unu oluşturuyor.

Avustralya’nın Avrupa’ya doğrudan LNG tedariki kısıtlı olsa da Rusya’nın Ukrayna saldırısının ardından kıtaya Rus gazı arzının büyük ölçüde azalmasıyla Avrupa’nın LNG ithalat bağımlılığı arttı.

Tüm bu nedenlerle paralel olarak küresel LNG piyasalarında oluşan arz endişeleri, Avrupa’daki gaz fiyatlarını doğrudan etkileniyor ve mevcut riskler, fiyatlarda dalgalanmaya sebep oluyor.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın