Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa Merkez Bankası Sıkılaşma Konusunda Bölünüyor!

Avrupa Merkez Bankası'ndan Schnabel, son dönemde güvercin mesajlar veren meslektaşlarının aksine daha küçük faiz artırımlarına karşı çıktı.
Avrupa Merkez Bankası Sıkılaşma Konusunda Bölünüyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ekim sonunda 75 baz puan ile ikinci tarihi artırımını yapan Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB) şahin mesaj geldi. ECB Yönetim Konseyi Üyesi Isabel Schnabel Perşembe günü yaptığı açıklamada, kurumun faiz oranlarını muhtemelen daha da kısıtlayıcı bölgeye yükseltmesi gerekeceğini söyledi.

Daha küçük faiz artırımları yönünde çağrı yapan ECB meslektaşlarına katılmayan Schnabel, bunun enflasyonu düşürme çabalarını engelleyebileceğinin altını çizdi. Avrupa Merkez Bankası’ndan Francois Villeroy de Galhau dahil birçok yetkili, son dönemde jumbo artırımların yeni alışkanlık hale gelmeyeceği yönünde mesajlar verdi.

Söz konusu yorumlara katılmadığını belli eden Schnabel ise yumuşak bir artırım temposu için erken olduğunu ve hatta ters tepki yapabileceğini savundu.

“Şimdiye kadar gelen veriler, nötr oran tahminlerine yaklaşırken bile, faiz oranı ayarlamalarının hızını yavaşlatma alanının sınırlı kaldığını gösteriyor.” dedi.

Politikanın verilere bağımlı kalması gerektiğini vurgulayan ECB Üyesi, daha sığ bir faiz patikasına yönelik beklentilerin ECB’nin aleyhine bile çalıştığını savundu.

GCM Yatırım Banner

Aralık ayı politika toplantısında bilanço küçültmesine ilişkin ilkeleri belirleyeceklerini aktaran Schnabel, aynı zamanda finansal piyasalardaki parçalanmaya karşı da hazır olmaya devam ettiklerini ekledi.

Yeni makroekonomik ortamın, mevcut yaşam maliyeti kriziyle etkili bir şekilde mücadele etmek, yüksek enflasyonun olumsuz dağılımsal etkilerini sınırlamak ve ekonomilerin karşı karşıya olduğu uzun vadeli zorlukların üstesinden gelmek için farklı bir para ve maliye politikaları karışımı gerektirdiğini belirtti.

ECB Üyesi’ne göre maliye politikasının, toplumun en hassas kesimlerini enerji ve gıda fiyatları şoklarının sonuçlarından koruması gerekiyor. Aynı zamanda hükümetler, enflasyonist baskıları körükleyen ve tarihsel olarak yüksek olan kamu borç yükünü artıran aşırı genişlemeci bir duruştan da kaçınmalı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın