Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa Merkez Bankası Çift Haneli Enflasyonu Bir Şekilde Yenecek

Avrupa'da sıkılaşma sürüyor. Faizi artırmaya devam diyen ECB, enflasyon Euro Bölgesi’nde kalıcı hale gelmeden önce oranı düşürecek...
Avrupa Merkez Bankası Çift Haneli Enflasyonu Bir Şekilde Yenecek
HABER GİRİŞ

Enflasyonun Ekim’de yüzde 10,7 ile tüm zamanların rekorunu tazelediği Euro Bölgesi, fiyat artışlarıyla mücadeleyi sürdürüyor. Enflasyonist baskılarla tarihi faiz artırımları yapan Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB) gelen mesajlar da mücadelenin kısa vadede sona ermeyeceğini gösteriyor.

Ekim sonunda 75 baz puan artırımla politika faizini yüzde 2’ye yükselten ECB, üst üste 75 baz puanlık artırım yapmış oldu. Aynı zamanda yüzde 2 orta vadeli enflasyon hedefine zamanında geri dönmesini sağlamak için faiz oranlarını daha da artırmayı planladığını açıkladı.

Bugün iki üst düzey ECB yetkilisi, enflasyon Euro Bölgesi’nde kalıcı hale gelmeden önce oranı düşürmeye odaklandıklarını vurguladı.

ECB Başkanı Christine Lagarde ve Yardımcısı Luis de Guindos, bugünkü açıklamalarında merkez bankasının üzerine düşeni yapmaya kararlı olduğunun sinyallerini verdi. Dolaysıyla Euro Bölgesi’ndeki 19 hükümete aşırı cömert harcamalarla fiyatları körüklemekten kaçınmaları için çağrıda bulundu.

Lagarde, mevduat faizini üç ay içinde eksi yüzde 0,5’ten yüzde 1,50’ye çıkaran ECB’nin faiz artırımlarının gecikmeli çalıştığını kabul etse de politika yapıcıların tam etkilerini görmek için bekleme lüksüne sahip olmadıklarını savundu.

“Enflasyonun zamanında hedefe döneceğinden emin olana kadar ek önlemler almamız gerekecek” dedi. Başka bir yerde konuşan Başkan Yardımcısı Guindos, ECB’nin talep desteğini azaltmaya ve enflasyon beklentilerinde kalıcı bir yukarı yönlü kayma riskine karşı korunmaya odaklanmaya devam etmesi gerektiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Aynı zamanda her iki isim de, hükümetlerin mevcut enflasyon krizinden etkilenen hanelere geçici ve hedefli desteğe bağlı kalmaları gerektiğini aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.